V lednu 2014 spustil tréninkový online program, ve kterém lidem pomáhá, krok za krokem, nastartovat cestu k pravidelnému pohybu a motivuje je ke zdravému životnímu stylu. Tehdy prvně mluvil před kamerou. Nevěděl nic o tom, jak natáčet a stříhat videa. Neměl ani dost času, a přesto tímto nápadem začal něco výjimečného.

Tomáš Jehlička, trenér fitness, autor online fitness programů a motivátor.
Od mala sportoval, ale i on prošel svou cestou pokusů a omylů, než přišly první výsledky a nápad s webem s online cvičením. A neskončil jen u něj… Přesto se v dnešním rozhovoru chci soustředit hlavně na ten, který jsem měla možnost jako uživatel sledovat od samého začátku: Výzva 21 dní.vyzva-21dni-upoutavka

Ale začneme pěkně od začátku…

Tomáši, kdy si ty sám začal s posilováním a kdy přišly první výsledky?

Tohle je těžké říct přesně, protože od mala jsem se věnoval sportu. Zhruba na začátku puberty mi rodiče pořídili činky a jako většina amatérů jsem dělat kliky, bicepsový zdvihy a lehsedy. Do toho jsem začínal s fotbalem a opouštěl tréninky tenisu.
Tehdy jsem cvičil bez konkrétního plánu a bez jasného cíle. Neměřil jsem své pokroky. O jídelníček jsem se vůbec nestaral a jedl, co mi přišlo pod ruku. Nicméně po pár měsících jsem viděl náznaky toho, že se někam posouvám.

 

Náznaky změny a změna je ale rozdíl. Cos musel začít dělat jinak, abys dosáhl svého cíle?

Chtělo to získat více informací a nejbližší zdroj byl pro mě internet. Hledal jsem na českých kulturistických portálech a diskusích, ale nefungovalo to podle mých představ. Zabrousil jsem tedy na anglicky psané weby, kde se mi otevřelo téměř nekonečné pole možností a informací. Postupně jsem nacházel to, co jsem chtěl a inspiroval se od trenérů, kteří se zaměřovali na posilování doma a s vlastní vahou těla. Vyzkoušel jsem sám na sobě intenzivní tréninky, které mě konečně dostaly do formy, i když všichni jinak doporučovali pomalé klusání podle tepové frekvence.

To mi otevřelo oči, protože se mi zdálo, že tu každý žije v nevědomosti a nezná nic moc jiného. Tehdy mě napadlo, že to můžu změnit a mluvit o tom, co moc lidí ještě neznalo – o intervalovém tréninku – a ukázat lidem, jak posilovat doma bez drahého náčiní.

 

Proč ses rozhodl věnovat fitness profesionálně?

Asi bych neřekl přímo fitness, i když to zastřešuje vše, co dělám v osobním životě a taky i pro ostatní lidi. Mě je spíš bližší zdravý životní styl, přestože je to hodně zprofanované. Jde o to, že žiju podobně jako většina lidí. Během dne pracuju a navečer si zatrénuju. Nechodím na žádné soutěže ve slipech, ale jednoduše se starám o to, co jím, pravidelně trénuju a překonávám sám sebe. Proto mi výraz fitness moc nevoní. 🙂

Každopádně je těžké říct jeden konkrétní důvod nebo moment, kdy jsem se rozhodl tomu věnovat. Jak už jsem psal, vždy jsem měl ke sportu blízko. Na druhou stranu jsem ale nikdy nevypadal tak, jak bych chtěl, což mě přivedlo k posilování. To byl asi prvotní impulz. Nebylo to ale moje svobodné rozhodnutí a podobně jako u většiny lidí za tím byla vnitřní nespokojenost…

Pak jsem začal hodně číst a hledat rady na internetu, jak už jsem psal. Přicházel jsem tomu víc a víc na chuť. Když se mi začalo dařit a bylo to na mě vidět, tak mi brácha navrhnul, jestli nechci založit stránku o cvičení, protože sám tehdy vytvářel weby. Cvičil jsem výhradně doma a tak přišel nápad založit portál Cvičení doma. Tím to všechno začalo.

Zprvu se mi ta myšlenka nelíbila a vůbec se mi do toho nechtělo, protože začínalo léto a já měl celé 2 měsíce prázdnin před sebou. Navíc jsem si v té době nemyslel, že vím tolik, abych někomu mohl říkat, co má a nemá dělat. Nakonec jsem ale prázdniny vyměnil za sestavování tréninků, natáčení a focení cviků, psaní článků a dalších textů, abychom v září mohli stránky spustit.

Ani jsem si nedovedl představit, jak moc mě to začne bavit a lidem se to taky moc líbilo. Přestože jsem si myslel, že nevím skoro nic, tak jsem měl pořád mnohem větší znalosti než drtivá většina začátečníků. Nebojím se říct, že jsem v tom našel jednak smysl života, protože předávat své zkušenosti a znalosti je skvělá věc, a za další se z toho po mnoha letech stalo i živobytí. Za to díky moc všem mým fanouškům a příznivcům.

Výzva 21 dní rozhovor video

Výzva 21 dní – záběr z prvního videa ZDARMA

Wow, krásný příběh kdy člověk následuje svou vášeň. Ale to ještě není ta chvíle, kdy si spustil Výzvu 21 dní…

Ano, to máš pravdu. Pochopitelně s tím, jak se portál Cvičení doma rozrůstal, začalo se víc a víc lidí ptát, co by měli jíst, jak mají cvičit a jestli bych jim nesestavil individuální plán. Bylo jasné, že na sobě chtějí makat víc a pokračovat v tom. Proto jsme po pár letech vytvořili web www.trener-online.cz, kde jsme s lidmi pracovali více do hloubky. Už se to ale vzdálilo původní myšlence cvičení doma, a tak jsme přemýšleli, jak se lidem opět přiblížit a napadlo nás představit vše na videu.

 

Jak tedy vlastně Výzva 21 dní vznikala?

Začátky byly krušné. Dodnes vzpomínám, že to bylo nejnáročnější pracovní období, které jsem zažil. Tehdy jsem neměl nikoho, kdo by mi pomohlo se stříháním videí, natáčením a dalšími věcmi. Taky jsem nikdy předtím nemluvil na kameru a všechno se to seběhlo poměrně rychle. Do toho mě koncem ledna čekala nelehká zkouška ve škole.

Proto mě pobavilo, když se tehdy na setkání Digital Summitu někdo zeptal: „Kde mám najít čas na natočení jednoho videa týdně?“ Zkrátka leden 2014 byl měsíc bez víkendu a bez volna. Přelívalo se to z práce do školy a ze školy do práce. Ovšem toto nabité období přineslo i své ovoce a započalo něco výjimečného. 🙂

 

Někdo řešil jak točit jedno video týdně a ty sis našel čas na celý program. Odhadneš kolik hodin práce si tomu věnoval a co bylo tehdy – kromě videa – nejtěžší?

Přiznám se, že svou pracovní dobu nemám pevně stanovenou, ale vím, že to nekončilo mnohdy ani v deset večer… Ze začátku byl problém říct na kameru souvisle a srozumitelně několik vět najednou. V reálu pak takovým stylem natáčíte 4 minuty videa klidně i 3 hodiny, a to člověka hodně vyčerpá. Tomu ale předchází příprava textu, abych se neopakoval a celá řeč dávala smysl. To zabere taky nějakou tu hodinku. Nakonec je třeba si přehrát jednotlivé záběry, dát je dohromady, sestříhat je a uložit finální video, které nahrajete na YouTube.

Chodil jsem tehdy spát dost pozdě a vstával poměrně brzo, protože hotovým videem práce nekončí, ale spíš začíná, jelikož je člověk zaplaven komentáři na Facebooku a emailu. Takových 10-12 hodin denně se tomu člověk určitě pověnuje.

Nejtěžší však bylo tohle všechno skloubit s dalšími aktivitami a věnovat se taky svým blízkým. Naštěstí se takto extrémní období neodehrává tak často, aby člověk nemohl zatnout zuby a zvládnout to.

Výzva 21 dní rozhovor video

Výzva 21 dní – motivační video v programu zdarma

 

Začalo to tedy jediným videem na webu trener-online.cz. Kolik lidí prošlo historicky první Výzvou 21 dní?

Tady si nejsem jistý, jestli vím přesné číslo. V průběhu dalšího vývoje jsme změnili poskytovatele emailové komunikace a k původním statistikám už teď není přístup. Pamatuji si ale, že za prvních 5 dní, než se Výzva přímo spustila, v lednu 2014, čekalo na první video téměř 4.000 lidí. V průběhu dalších tří měsíců se ale toto číslo rozrostlo na 25.000 lidí.

 

Vzpomínám si na ten pocit, když jsem loni o prázdninách dostala pozvánku k nové Výzvě 21 dní. Nový web, nová videa, vyladěné e-maily – byla to úžasná změna. Co se za těch 8 měsíců vlastně stalo?

Jednak jsme několik dalších týdnů pracovali na Pokračování Výzvy, protože každému je jasné, že 21 dní nestačí na skutečné zázraky. Potom jsem potřeboval taky nějaký odpočinek, který ale bohužel nebyl tak dlouhý, jak bych si představoval. Jak jinak přišla na řadu škola a dvojí státnice a těm předcházelo stěhování. Nicméně červen a červenec jsme se opět zaměřili na posun Výzvy dál.

Tvořili jsme web a taky novou část videí zdarma, kde jsme se více zaměřili na motivaci a vysvětlení základních principů přeměny postavy, protože právě tyto základy většině lidí chybí. Stejně jsme si uvědomovali, že moc lidí neví, kdo jsem, co dělám a jak jsem se k tomu dostal, a proto jsem účastníkům rekapituloval i svůj příběh.

Toto jsou ale věci víceméně viditelné na první pohled. Pak je tu ale programátorská a technická část, kde se musí nastavit automatické procesy pro všechny emaily (celkem jich je už 176), pro platby a další oznámení.

 

Spousta práce! Ale zpět k samotnému projektu. Jak už si sám zmínil, Výzva 21 dní není tvůj první projekt, v čem je tedy jiný?

Výzva je hodně odlišná, jak po uživatelské tak po technické stránce. Pro účastníky je nejprve k dispozici 14 videí zcela zdarma, kde s nimi cvičím, pracujeme na změně jejich postoje, hodně na motivaci a taky zabrousíme k zamyšlení nad jídelníčkem, aby si odnesli kompletní informace. Dále je čeká 21 dní plných drobných změn. Nechci po lidech, aby ze dne na den změnili své dlouho zaběhlé zvyky, a proto postupujeme krok po kroku – den po dni. Vše je natočeno na videu a funguje taky plná individuální podpora skrze komentáře pod jednotlivými videi.

Každý den mají účastníci pouze 1 úkol, což zvládnou opravdu všichni. Postupně tak začnou trénovat, změní svůj jídelníček, podpoří svou motivaci, vidí změny a nejsou zatíženi příliš mnoho věcmi najednou. Jakmile si vše osahají, spojíme to dohromady a přidáváme k tomu další a další úpravy, aby jejich režim byl maximálně vyladěný.

Po technické stránce zase funguje hodně věcí automaticky, jak už jsem se zmínil. Jednotlivé emaily tedy chodí každému individuálně bez našeho přičinění, což nám dává čas odpovídat na dotazy, rozvíjet projekt dál a pracovat na nových věcech. Za to patří velké díky systému SmartEmailing a celému jejich týmu včetně Davida Kirše.

Stejně tak při objednávce se automaticky posílá faktura a po úhradě jsou zákazníkovi zaslány přihlašovací údaje a bonusy. O to se zase stará FAPI. Díky tomu se do Výzvy přihlásilo přes 100.000 lidí a prémiovým programem prochází či prošlo přes 3.000 účastníků.

Výzva 21 dní video

Výzva 21 dní – z natáčení v Alpách

Teď o prázdninách jsi spustil další vylepšenou verzi Výzvy 21 dní, jestli dobře počítám tak čtvrtou. Jsou to změny, ke kterým tě motivují účastníci předchozích výzev?

Změny vychází spíš z naší iniciativy posouvat projekt neustále dál a předávat lidem větší a větší hodnotu. Proto jsem pro lidi připravil speciální členskou sekci, která je zdarma a mají v ní video-tréninky na 4 týdny s ukázkami cviků a motivačními videi o stanovování cílů, posílení pozitivního postoje a disciplíně.

Pár měsíců předtím jsem ale pro členy prémiového programu vytvořil Výzvu pro pokročilé, o které jsem naprosto přesvědčený, že bude mít skvělé výsledky a ukáže lidem jejich plný potenciál kondice, síly a vyrýsované postavy.

 

Vyrýsovaná postava je třeba i můj cíl v rámci Výzvy 21 dní. Co vnímáš jako největší problém v cestě za zdravým a pevným tělem?

Toho by se dalo vymyslet hodně, ale asi největší problém mají lidi ve své hlavě. Když člověk cvičí a stravuje se zdravě, pak podle toho i vypadá. Je to zcela prostý zákon akce a reakce. Bohužel v dnešní době internetu mají lidi přístup na tisíce webů o cvičení, jídle a hubnutí, a během několika minut si mohou přečíst 5 různých názorů na stejnou věc.
Když máte na výběr z příliš mnoho možností, tak si nakonec nevyberete vůbec nic…

S tím taky souvisí, že lidé nevydrží dostatečně dlouhou dobu, aby viděli výsledky a chtějí úžasné změny za pár týdnů. Proto si najdou další skvěle vypadající program na hubnutí a zkusí ho. Opět u něj nevydrží a takhle to jde dál.

Vše to ale souvisí s tím, co se odehrává v naší hlavě. Abychom začali cvičit a vydrželi u toho, musíme mít motivaci, která vychází z nás samotných. Musíme mít tu hnací sílu uvnitř v sobě a díky tomu si vytvořit pozitivní zvyky – že budeme pravidelně cvičit a zdravě jíst. Proto se na začátku Výzvy 21 dní zaměřuji právě na nastavení pozitivního uvažování nad zdravým životním stylem.

 

Ve Výzvě se ti ale nastartování motivace daří. Jakých nejzajímavějších výsledků dosáhli klienti během těch 3týdnů?

Typicky se lidem podaří zhubnout 2-5 kilo a několik centimetrů, ale nejzajímavější je změna jejich pohledu na věc. Zpravidla si totiž nevěří, protože už leccos vyzkoušeli a vždy to nakonec dopadlo špatně. Tady ale po 21dnech vidí, že to šlo poměrně hladce a baví je to. Sice změna není až tak dramatická, ale zato si dovedou představit takto žít i nadále. Stačí tomu dát volný průběh, pokračovat týden co týden v nových video-trénincích a jíst zdravá a chutná jídla. Jakmile si lidé projdou dalšími 9týdny Pokračování Výzvy a mají za sebou celých 12 týdnů programu, shodí okolo 10 kilo a uberou 12-18 cm v pase.

Ovšem zdaleka největším skokanem byl Pavel, kterému se v rámci naší soutěže podařilo za první 4 týdny shodit 15,5 kilo a rovných 20 centimetrů v pase. To je vskutku obdivuhodný výsledek!

vyzva-21dni-reference-pavel

Výzva 21 dní – přeměny před a po: Pavel

Na závěr se musím zeptat: Tome, jaký je to pocit vidět, jak měníš lidem životy?

Je to pochopitelně úžasný pocit a ještě více jsem si to uvědomil po zhlédnutí filmu Proměna (The Shift) od Wayna Dyera. Někdy si to ale úplně neuvědomuji, dokud to od lidí přímo neslyším. Je ale vidět, že se moje poselství šíří dál a dál a lidé si to říkají navzájem. Jen si říkám, že by lidé mohli být ještě sdílnější a otevřenější. Hodně lidí si své úspěchy nechává pro sebe, což je škoda. Na druhou stranu jsem optimista a věřím, že se to časem bude měnit k lepšímu 😉

 

Díky Tome za úžasný rozhovor a přeji Výzvě 21 dní další spokojené klienty, kteří změní nejen svou postavu k lepšímu 🙂

 

Výzva 21 dní

Přidejte se i vy a začněte Výzvu 21 dní!