Svoboda v práci, firmě, v životě? Jde to.

Před čtyřmi lety to bylo poprvé. Do té doby jsem myslel, že je to můj výmysl, že to možná nefunguje, že jsem naivní a mimo. Co? Budovat firmu jako společenství nadšených lidí, kteří milují svou práci, znají své talenty a jsou si vědomí toho, čemu a proč přispívají. Pak jsem to poprvé uviděl u Tomáše Hajzlera černé na bílé. Svoboda v práci. Má to jméno. Mnoho firem už tak dnes funguje. A existují další, kteří si myslí, že toto je budoucnost podnikání. Díky bohu.

Svoboda v životě

Svoboda v práci je životní přístup. Svobodný a zodpovědný zároveň. Není to “cochcárna”, jak říká Tomáš, je to o dohodách. Je to o tom zavázat se a důvěřovat. Vytvořit dohodu. Zavázat se, převzít zodpovědnost, moci se spolehnout na druhého. Na kolegu, na spolu-pracovníka i lídra (šéfa).

Pracovat svobodně může jen člověk, který je vědomý. Který nečeká, nevymlouvá se, nestěžuje si. Který aktivně tvoří svůj život. Nebrání mu a je součástí. Skupina takových lidí pak dělá zázraky. Alespoň pro ostatní to jako zázraky vypadá. Pak mizí slova jako pracovní doba, dovolená, příkazy, rozkazy, kontrola, cukr a bič. Kde je vědomí a zodpovědnost, tam chybí strach, nátlak, obavy. Naopak přichází prostor na nápady, inovace, změny, růst.

Svobodná firma je jako živý organismus. Je třeba o něj pečovat. Vnímat jeho potřeby, naslouchat mu, pečovat o něj, odpočívat. Každá část organismu, stejně jako fimy, má své potřeby. Části o sobě navzájem ví. Doplňují se. Nesoutěží. Spolu-pracují. Pak prosperují.

IMG_1641

Svoboda na chalupě

Byť čtyři roky buduji svobodnou firmu, jak nejlíp umím, až na pár přečtených knížek (Štěstí doručeno, Podivín) a konferenci Svoboda na živo, jsme se v tématu nijak zvlášť nevzdělávali, řídili jsme se srdcem. A tak když jsme před pár týdny s Bohdanou narazili na dvoudenní workshop Svobodná & zodpovědná firma, který Tomáš Hajzler pořádal, moc jsme neváhali. Vnitřní volání bylo jasné. Jedeme.

Sešlo se nás 10 na chalupě v Solopyscích. Dva dny sdílení s dalšími lídry, majiteli a členy několika “svobodných” firem v čechách. Různé zkušenosti, různé obory, různé názory. Vypadalo to na zajímavou sešlost.

10 kroků ke svobodě

Rámec drželo 10 bodů, které Tomáš definoval jako strukturu dvou dní. 10 pilířů svobodných firem? Možná. Myslím, že pokud je pro vás celé toto téma nové, jen projít si je a odpovědět si: “Jak jsme na tom u nás ve firmě my?” může udělat mnoho. Najdete je zde.

Existuje také skvělý dotazník na to, jak svobodná firma jde. Chcete znát vaše číslo? Udělejte si test.

Dva dny plnynuly skrz témata s úvodem Tomáše a následnou diskuzí a sdílení mezi účastníky. Sami jsme si vařili, sami jsme vlastně tvořili obsah dvou dní. Co mi přitom došlo? Že stejně tak, jako probíhaly tyto inspirující dva dny, se tvoří svobodná firma.

Každá firma je unikát. Každá firma musí naslouchat sama sobě. Každá firma musí ctít své potřeby a potřeby lidí v ní. Každá firma musí znát své proč. A každá firma smrdí tak trochu od hlavy a je zdrcadlem lídrů a majitelů. To se nemusí poslouchat lehce, ale je to tak.

Snídaně 2.0 pro účastníky workshopu

Snídaně 2.0 pro účastníky workshopu

 

Tři slova

Pokud i vy chcete budovat a tvořit svobodnou firmu, je zde návod: Vaše srdce, Zdravý rozum a Přirozenost. Nebuďte fanatičtí, nesnažte se svobodu druhým natlačit, nesnažte se moc kopírovat, vnímejte, co potřebuje váš organismus, aby mohl svobodně a volně dýchat.

Nevymýšlejte to hlavně sami, zeptejte se vašich lidí, nebojte se říct si o zpětnou vazbu, buďte transparentní a hrajte fair play. To stačí. Najděte ten správný důlek pro každého ve vaší firmě. Hledejte, dokud si to nesedne. Ta cesta nikdy nekončí. Jako život sám.

Závěrem nezapomeňte na tři slova, kterými Tomáš začal celý workshop.

LIDSKOST, PROSPĚŠNOST, PROSPERITA.

Pokud je vaše firma lidská, dovnitř i ven.
Pokud vaše firma prospívá druhým, slouží lidem, zvířatům, planetě, něčemu vyššímu.
Pokud vaše firma prosperuje a vydělává peníze.

A to vše zároveň…pak jste velmi svobodní, ve svobodné firmě a zažíváte svobodu v práci.

Blahopřeji.

– David Kirš

PS: Staňte se lídrem, vezměte vlajku, napište na ni, čemu věříte a za čím jdete, zvedněte ji pak vysoko a vykročte. Lidé ji uvidí a budou číst, to garantuji a pak se k vám postupně přidají, další a další, svobodní lidé, základ vašeho svobodného týmu, svobodné firmy.

 

David Kirš

David Kirš žije v Brně s Alicí, je táta Klárky, (info)podnikatel, lektor, zakladatel SmartEmailingu a Firmy 2.0, tvůrce online programů Miliónové impérium a EmailAcademy a je mentorem ve výcviku Cesta pravého muže. Zvedl v Čechách a na Slovensku vlnu info-podnikání, je vášnivým propagátorem poctivého email marketingu a info-marketingu a dnes učí novou generaci podnikatelů, jak si (nejen) díky internetu zjednodušit život.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.