Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Zde je pro vás Test: Jak jste šťastní. Připravil ho Vláďa Vymětal a Centrum změn, moji vrchní koučové štěstí. 🙂

Odvážní s námi mohou výsledek sdílet v komentářích. 🙂 Jdu sdílet můj…

Koho zajímá Vláďova letní škola štěstí, neváhejte ani minutu, informace jsou zde.

Užívejte šťastný týden.

– David


 

Tento článek má jenom jeden cíl. Šířit myšlenku, že štěstí není náhoda. Šířit myšlenku šťastného Česka, šířit myšlenku toho, že štěstí je ve skutečnosti to, co je schováno za každou naší aktivitou, za tím, že chceme skvělého partnera, že chceme skvělou práci, že chceme vydělávat peníze, že chceme úspěch a další a další věci, za kterými se tak trošičku denně každý z nás honíme a jdeme za nimi.

Když ale jdeme do podstaty, zjistíme, že to, za čím skutečně jdeme, je štěstí. A tak můžu s radostí podpořit projekt Vladimíra Vymětala a Zdeňky Čermákové z Centra změn, kteří několik posledních let zaměřili svoji pozornost právě na to, abychom byli šťastnější.

Já osobně mám s Vláďou zkušenost, že kdykoliv je mi špatně, můžu mu zavolat a během pár minut, někdy pár desítek minut, se mi můj svět převrátí. Samozřejmě v tom světě venku se nic nezmění, převrátí se moje vidění toho světa, moje smýšlení o tomhle světě a o sobě samém. A to stačí k tomu, abych v tomhle případě často na lusknutí prstu byl šťastnější.

A tak mám velkou radost a vlastně i čest, že můžu podpořit další ročník Školy štěstí. Nemýlím-li se, je to třetí nebo čtvrtý ročník, kdy Vláďa Vymětal vždycky před prázdninami spouští tuhle školu, kde potom několik týdnů v létě jde se svými studenty a lidmi, kteří jednoduše chtějí být šťastní, kterým došlo, že to, co je kolem nás, nebo to, co děláme dennodenně, opakovaně jako automat, nás k tomu štěstí ne úplně dovede, pokud naše nastavení, naše smýšlení není správné.

Často totiž zjistíme, že nic z toho kolem nás měnit nemusíme, že jediné, co stačí změnit, je naše smýšlení o věcech, které už teď v životě jsou, které máme, o situacích, které zažíváme, o lidech, které máme v životě, o naší práci. A právě tohle, jak přehodit tuhle výhybku, jak přeskočit nebo přehodnotit to myšlení, učí právě Vláďa ve Škole štěstí.

A tak vám přeji, abyste tímhle kurzem prošli a na konci byli šťastnější. Možná o jeden stupínek, možná o deset stupínků, nevím, to záleží na vás a jak se vám podaří touhle cestou projít a jak budete inspirováni tím, co Vláďa říká. Ale Škola štěstí za mě má velké doporučení.

Můžete začít malou věcí. Vláďa Vymětal a Centrum změn udělali takový test. Test toho, jak jste šťastní. Jak teď cítíte štěstí v různých oblastech vašeho života. Odkaz na tento test najdete ZDE. Najdete tam také odkaz na videa o štěstí, která Vláďa připravil, a odkaz na e-book, který si můžete stáhnout a udělat si v něm takový malý dotazník.

Držím Vláďovi a Centru změn pěsti, aby to šíření štěstí v České republice šlo co nejlépe. A já osobně tomu chci také přispět. S Vláďou a s některými dalšími lidmi jsme už před pár lety tak trošku definovali pojem, kterému říkáme Šťastné Česko. A nedávno jsem se vrátil ze země, kde štěstí je klíčem k tomu, jak vést tuhle zemi. Ta země se jmenuje Bhútán. V roce 1972 tam král rozhodl, že rozhodnutí vlády této země nebudou záviset na tom, jak se vyvíjí hrubý domácí produkt, ale že své akce budou odvíjet od hrubého domácího štěstí.

Ten koncept přežil do dnešních dní. Jeho syn ho v roce 2006 podpořil, dokonce jej vyslal do světa a pozval velké země, aby se přidaly k tomuhle konceptu, aby se zamyslely nad tím, jestli to, že se zaměřujeme jenom na ekonomický růst za prosperitou národa v té ekonomické části, je dostatečné k tomu, abychom se měli lépe, abychom se měli dobře, abychom byli šťastní.

Myslím si, že je načase, abychom se na věci začali dívat více celistvě. Abychom se přestali hádat o tom, kdo má lepší pravdu. Abychom přijali, že lidé by měli mít volbu. Že pokud chceme žít život v naplnění, ve štěstí, v lásce, tak potřebujeme mít volbu, potřebujeme mít svobodu, potřebujeme věci řešit zdravým rozumem.

A tak podporuji plně tento koncept Šťastného Česka a podporuji také diskuzi o tom, zda právě hrubé domácí štěstí by nemohlo být konceptem, který by se mohl aplikovat i tady v naší České republice.

Štěstí není náhoda. Tomu pevně věřím. Pokud tomu ještě nevěříte, projděte kurzem Vládi Vymětala Škola štěstí. Myslím, že budete víc nakloněni této myšlence, že štěstí nemusíme hledat nikde venku, že za štěstím se nemusíme honit, že štěstí nemusíme hledat, že štěstí tady je každý okamžik, když na to nezapomeneme.

 Štěstí není náhoda