Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Proč se v životě bortíme, jsme chudí a neúspěšní? Vím, že tenhle název není moc optimistický, ale bohužel mi připomíná i mě samotného v mnoha oblastech mého života. To je chvíle, kdy k věcem přistupujeme úplně z jiné strany, než bychom měli. Kdy věci děláme opačně, než bychom měli. Například je to stejné, jako bychom chtěli vylézt na horu, ale šli bychom z opačné strany, shora dolů, nedává to logiku. Pokud chceme vylézt na kopec, tak jdeme od základu toho kopce nahoru a postupujeme výš a výš a výš. Ale často děláme věci v životě úplně obráceně, a to pak způsobuje, že se nám věci bortí.

Představte si, že bychom stavěli dům a začali bychom stavět střechu bez toho, abychom měli stěny, abychom měli základy. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud chybí v životě tyhle základy, tak se můžete snažit, můžete budovat, můžete podnikat, můžete vydělávat peníze, ale jako by se vám neustále ten život bortil, jako byste neustále objevovali chvíle, kdy si připadáte naprosto chudí, a objevují se chvíle, kdy si připadáte nešťastní a neúspěšní. Je to ale jenom chvíle, kdy jste nepostavili dostatečně pevné základy, kdy jste nezačali ty věci dělat ze správného směru, chcete-li.

Podívejme se na jednoduchou situaci toho, jak často funguje úspěch, byznys, podnikání. Mnoho z nás se snaží vydělávat peníze, říkáme si: až vydělám tyhle peníze, tak věci budou jinak, až vydělám peníze, budu úspěšný a dovolím si to a to. Jenže co když je i tohle naopak? Co když ta cesta vůbec nevede skrz peníze, ale vede z úplně jiné strany?

A k tomu vás chci dneska pozvat. Ty základy totiž stojí na úplně jiném slově, než jsou peníze. To slovo má mnoho významů a každý si za něj může dosadit to své, ale já mu obecně říkám štěstí nebo vědomí, láska, může mít i různé duchovní, spirituální názvy jako bůh, vesmír a podobně.

Základ je štěstí

Tenhle základ, na kterém postavíte svůj vlastní život, je něco, co je naprosto nezbytné k tomu, abyste pak uspěli v dalších oblastech vašeho života. Abyste byli zdraví, abyste měli skvělé partnerství, abyste měli podnikání i abyste měli peníze. Ale tohle je třeba postavit na pevný základ. A tím pevným základem je právě vědomí toho, jak věci fungují, a vědomí toho, že štěstí je tady přítomno neustále, že je tady v každý okamžik. Pokud tu cestu otočíte a nejdete skrz peníze, ale začnete štěstím, tak vám chci ukázat pět kroků, které nakonec vedou i k penězům.

Jestliže totiž začnete na tom základu, který nazveme štěstí nebo vědomí našeho života, jaká je podstata našeho života, že když se nám zrovna nehoní hlavou naše nesmysly, tak jsme v podstatě spokojení a šťastní lidé, pokud tohle vědomí budete v sobě kultivovat a uvidíte, že život je vlastně jeden velký zázrak a že podstata života je opravdu štěstí, tak z tohoto pohledu pak začnete věci dělat s úplně jinou kvalitou. Z energie štěstí se totiž potom můžete pustit do věcí, objevíte, co vás baví, co vám jde a co vám jde přirozeně a tohle se pojí se slovem vášeň. Když jste šťastní, spokojení a v pohodě, začnete často přirozeně dělat nějaké věci a děláte věci, které vás baví.

A to, co se stane, když začnete dělat věci, které vás baví, které vás přitahují, které vám nějak přirozeně jdou, je to, že v těch věcech začnete být lepší a lepší. Je to takový kruh, kterému se říká jistota a dovednost. Když totiž začnete něco dělat, tak v tom začnete být lepší, když začnete být v něčem lepší, začnete si více věřit a čím více si člověk věří, tak tu věc pak dělá častěji a čím častěji ji dělá, tak je v ní pak lepší a tohle se nabaluje a nabaluje.

Naše zkušenost, dovednost je v dnešním světě obrovsky hodnotná

Takže pokud máme vědomí naší spokojenosti, našeho štěstí, často se pouštíme do věcí, které nám jdou, které nás baví a tím se jim věnujeme častěji a strávíme u nich více času a tím pádem nám i více jdou a jsme v nich lepší. A ve chvíli, kdy něco děláme často a jsme v tom dobří, získáme zkušenost a nějaká zkušenost, dovednost v dnešním světě je obrovsky hodnotná, je to vlastně naše hodnota v dnešním světě, je, to co umíme, co známe, to, co je naše zkušenost, co jsme si v životě zažili, co umíme, co děláme.

Ve chvíli, kdy dojdeme až sem, naše dovednost se zvyšuje, naše zkušenost se zvyšuje, tak tu dovednost, naši hodnotu, můžeme vzít, předat ji dalším lidem a tihle lidé nám za ni dají peníze. A ve chvíli, kdy jsme v něčem zkušení a něco umíme, stáváme se expertem té dané oblasti a také se stáváme úspěšní, protože když něco děláme, něco nám jde, tak začínáme být známější a známější a to se v dnešní společnosti nazývá úspěchem. A pokud se dostanete až do téhle fáze, kdy jste úspěšní v tom, co děláte, tak automaticky také přicházejí peníze.

Je však důležité si uvědomit, že peníze jsou v téhle cestě až na konci. Jsou na konci, i když my často začínáme z té druhé strany. Máme pocit, že potřebujeme vydělávat peníze, abychom byli úspěšní, pak se ty věci naučíme, ale takhle to nefunguje. Je třeba najít jakousi vnitřní harmonii, vnitřní mír a z tohoto vnitřního štěstí začít dělat věci, získat zkušenosti, získat úspěch a z toho přijdou i peníze.