Rozhovor: Ovládněte čas (nejen) o vánocích!

Nevím jak vy, ale vánoce jdou stále mimo mne, i když už začínám pociťovat rostoucí naléhání té blížící se chvíle „V“. Pod palbou různě jedovatých otázek zvenčí i uvnitř sebe, jsem neodolala a položila 5 otázek té nejpovolanější z týmu Firmy 2.0 – naší time management guru Markétě Málkové.

Jestli se taky sami sebe ptáte, zda tyhle Vánoce musí být stejně hektické jako ty loňské, jestli jde zažít sváteční čas jinak a v pohodě, zda a JAK za 14 dní vyřešit napečení cukroví, úklid a nákupy dárků, je tenhle článek to pravé pro vás.

1. Za 14 dní jsou vánoce: jaký je tvůj tip pro nejlepší naplánování předvánočního finiše (obzvláště pokud nemám napečeno, uklizeno a nakoupené dárky!)

Před vánoci se asi většina přistihne v situaci, kdy je toho prostě „hodně“ a člověk má pocit, že nestíhá. Většinou však nejde jen o vánoční shon. Pokud nestíháte nyní, pak pravděpodobně nestíháte i celý rok.

Na to je jednoduchý lék – plánujte, tak předejdete zbytečnému shonu. S přípravami začněte klidně dříve než obvykle, u mě je znamení začínajících vánoc listopad. Vezměte si kalendář a vše si napište: naplánujte si návštěvy, nákupy dárků a jednotlivé úkoly, a hlavně přidejte i dny nezbytného relaxu. Řiďte se svými pocity a prioritami, nepropadněte názoru okolí a mediální masáži.

Můj typ pro aktuální chvíli je také „jednoduchý“: Začněte sami u sebe.
Jaké máte pocity, když se teď zastavíte a zavřete na pár vteřin oči? Co vám vyběhne na mysl? Bubliny kolem vaší hlavy všech nedokončených věcí a povinností, které do Štědrého dne ještě musíte zvládnout…? Začněte tím, co je pro vás opravdu důležité. Ne povinnosti, které děláte, protože to je „běžné“ a normální. Vy sami si řekněte, co chcete zvládnout. Otázka tedy správně zní: „Co chci zvládnout?“, NE co musíte zvládnout. Je to váš vánoční čas. Nikoho jiného. Vy sami víte nejlépe, co je důležité a u každého to bude jiné. Někdo se bude dobře cítit v perfektně uklizeném domově, s precizně zabalenými dárky, trendově barevnou vánoční výzdobou. A někomu bude stačit stromeček a kapr 🙂

marketa_co-je-dulezite

2. Prozraď tvoje tipy, kterými se zklidníme a dáme řád předvánočnímu shonu a stresu?

* Dream days: Jak by vypadaly předvánoční dny, kterým byste daly 10 bodů z deseti? Zasněte se, ideálně si to napište. Dejte svým myšlenkám volný průchod.

Bylo by to například:

  • mám dostatek času sám / sama na sebe
  • mám nakoupené všechny dárky
  • s dětmi nacvičená vánoční besídka
  • doma je uklizeno
  • máme objednané hory na Silvestra
  • koupené lístky do divadla

Právě jste si připravili váš plán. Gratuluji! Nyní stačí jen jediné: Jakou konkrétní věc uděláte právě dnes, aby se staly uvedené body výše?

* Napište si to
To, na co myslíte, dostaňte ven z hlavy. Dopřejte jí lehkost. Napište si, co všechno chcete udělat, komu jaký dárek koupit, co chcete zvládnout. Když to dostanete z hlavy na papír, úžasně se vám uleví. Budete mít dobrý pocit, že to máte sepsané, možná vás napadne ještě něco, co jste mohli opomenout a přitom je to důležité! Hlavně to máte na jednom místě a před očima 🙂

Co je důležitější? … Je důležitější o víkendu udělat vánoční výzdobu nebo jezdit s maminkou po nákupech? Priority vám pomohou určit, co je důležité a zjistit, čím zbytečně ztrácíte čas. Není to žádná věda, jen si to vyžádá trochu vaší pozornosti a času. Všechny odpovědi hledejte sami u sebe 🙂

* Vstaňte o 10 min dříve 🙂
Pokud si běžně neplánujete každý den, pak to teď udělejte. Představte si, nebo ještě lépe napište, co důležitého vás dnes čeká (v práci, i mimo ni). V hlavě si udělejte jasno, co, kde a kdy vás čeká. Nenechte se pak ničím zaskočit a vyvést z míry. V práci budete pracovat na novém ceníku, po práci nakoupit a večer budete s dětmi zkoušet na vánoční besídku. Pak máte jasno, a pozvání kamarádky na kávu jen s úsměvem odložte na jiný den, protože dnes už víte, co vás čeká!
Představte si, jak skvělý den to bude, barvitě si vykreslete, jak máte vše v malíku a nic vás nevyvede z míry. Naše realita je ovlivněna tím, čemu my sami věříme. Nastartujte den s myšlenkou na váš plán a mozek, připravený na to, co vás čeká, bude váš spojenec.

4. Vypněte!
Nenechte se lapit do vánočního shonu. Naopak. Relaxujte, odpočívejte… udělejte si z tohoto období hru, která vás bude bavit. Jen tak dáte základy nezapomenutelným vánocům. Zajděte do sauny, do kina, na koncert, nechte se hýčkat. Jak chcete rozdávat radost a pohodu, když se sami necítíte dobře, a jste ve stresu?

 

3. Jaká organizační zásada/aktivita nejvíc ovlivní tvé vánoce?

Když se držím zdravého rozumu a vnímám čas. Nerada dělám věci na poslední chvíli. I když se to také stává, snažím se tomu vyvarovat. Vnímám čas, vím, že je listopad a už si pohrávám a přemýšlím o dárcích a věcech, které chci do vánoc zvládnout a zažít.
Velmi pomáhá pochopení – hlavně ženám -, že na nic nejste sami. Když už nemůže pomoci partner, nebo někdo z rodiny, existují úklidové služby, cukrárny, které vykouzlí vánoční cukroví a internet, kde během krátké chvilky můžete objednat vánoční dárky. Nebraňte se tomu jen proto, že jste vždy vše dělali sami.

V adventní čas si ráda někam vyrazím, sama nebo s manželem. Pár let zpátky jsem vánoční čas prožívala ve spěchu a shonu, a kdyby nehrály v obchodě koledy, moc bych je nevnímala. Musela jsem to změnit. Teď si uvědomuji, že v letošním adventu jsem zvládla divadelní představení a čekají mě dvoudenní cesty na Slovensko a do Polska. Plánujeme s rodinou vánoční jarmark a hlavně společné bytí někde v přírodě.

marketa_co-chci-zvladnout

4. Co vnímáš jako problém organizace času a činností před vánoci? Jakou největší chybu děláme v organizování právě v době adventní?

Nemáme čas si udělat čas. Zní to paradoxně, ale je to tak. Když si letos řeknete: „Tyto vánoce prožiju v klidu a pohodě….“, ale neuděláte si čas na to, abyste věci udělali jinak než v loňském roce, bude to pořád stejné. Je to jako se vším ostatním: protože nevíme, co je pro nás důležité, zabýváme se vším. Protože okolí vidí, že se zabýváme vším a očekává, že vše zvládneme, tak nám, možná nevědomky, naloží další starosti. My jsme poté zaneprázdněni a nemáme čas zastavit se a určit, co je pro nás opravdu důležité. Skončí den a dostaví se nepříjemné pocity, že jsme dnes skoro nic nezvládli.

 

5. Jak to udělat jinak?

Dělat jen to, co vy sami chcete. Co vnímáte a cítíte, že je pro vás důležité a co vy sami dělat chcete. Na ostatní věci, které by se „měly, mohly nebo musely“ do vánoc stihnout, zapomeňte. Nebudete se cítit dobře a pouze se dostane do typického vánočního shonu. Sepište si, co chcete zvládnout, naplánujte a relaxujte.
Rady jsou jedna věc a realita druhá. Jakmile už víte, že jste na dně, nesnažte se ze sebe dostat maximum. Udělejte pravý opak, zvolněte. Dobijte se novou čerstvou energií a budete překvapeni, jak se věci poté začnou dít.

Proto je nejdůležitější část dnešního dne to, co uděláte až dočtete tento článek. Pokud to neuděláte okamžitě, pravděpodobně to už neuděláte!

 

Co říci na závěr…
Vánoce jsou svátky pohody, radosti a lásky. Chmury a starosti nechte na mrazu za dveřmi. Nezapomínejte o čem a pro koho tu vánoce skutečně jsou. Připomeňte to sami sobě a hlavně svým dětem.

Přeji Vám s radostí a láskou prožité nadcházející dny a celý následující rok.

 

Katka Svobodová

Jsem úplně normální vodnářka, která miluje psaní. Proto píšu... A co vy, taky děláte to, co vás baví? Více o mne na www.pismenkovakralovna.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.