Audio

podcasts_iconPodcast na iTunes

Existuje jedna základní otázka, která když je položena, často úplně převrátí danou situaci. Otázka se pojí s dvěma možná nejzásadnějšími emocemi, které jako lidé prožíváme. Ty emoce jsou láska a strach.

Dá se říct, že ve své podstatě se každá emoce, náš pocit, něco, co zažijeme, dá zařadit buď do kategorie bližší lásce, anebo do kategorie bližší strachu. To, co se nám v životě děje, jak reagujeme, co cítíme, když pracujeme nebo když jsme s našimi známými, když se radujeme, hrajeme si, děláme něco, co nás naplňuje, tak v daných chvílích zažíváme buď emoce lásky, pohody, klidu, radosti, naplnění, anebo jsou to emoce strachu, nějaké nejistoty, sevření, stresu, toho, že něco nefunguje tak, jak by mělo, že nejsme spojeni.

Otázka, kterou si můžete položit a která danou situaci často převrátí jenom jejím položením, je, zda v danou chvíli, tady a teď, ať děláte cokoliv, děláte věci s láskou, a nebo se strachem.

S jakou emocí a energií jdete na schůzku, o kterou vám opravdu jde? Můžete jít třeba požádat o práci, o niž opravdu moc stojíte. Jdete tam s láskou, chutí a radostí, že ať to dopadne, jak to dopadne, bude to v pořádku, anebo tam jdete se strachem, se stáhnutím, co se stane, když to nevyjde, a jaká nejistota vás obklopí, když něco nebude tak, jak si teď představujete?

S jakou kvalitou ráno vstanete z postele a jdete do práce, vstupujete do věcí, píšete v práci e-maily a odesíláte je, jdete za šéfem, tvoříte, píšete… Je to pocit lásky, anebo pocit strachu?

Na téhle otázce je neuvěřitelné, že jedna a ta samá věc se změní položením této otázky. To znamená, není to danou situací, tou věcí, zda je to o lásce, anebo o strachu, je to vaším přístupem k dané věci. A to je zde obrovsky důležité.

Pokud například píšete e-mail se strachem, aby se druhému člověku líbil nebo aby na něj zareagoval, aby se stalo něco, co chcete, tuhle emoci strachu a nejistoty můžete v mžiku změnit na emoci lásky, klidu a pohody.

Zkuste si to někdy na nějaké maličké věci. Položte si otázku: „S jakou kvalitou teď sedím u počítače? Je to kvalita lásky, anebo kvalita strachu?“ Už tím, že si tuhle otázku uvědomíte, se překlopíte do kvality lásky.

Pokud tomu dáte chviličku a uvědomíte si, že něco, co teď děláte, děláte ve stresu a napětí, a položíte si otázku láska, nebo strach, často se dostanete do kvality lásky a daná věc se změní.

00602