Je sobota ráno a my s Davidem vyrážíme do centra Brna na Naučmese.cz FEST. Do té doby znám Naučmese.cz jen z doslechu. Sharing is carring, jak praví Tomík Hajzler a proto, když se na jeho zdi objevila pozvánka na tuhle akcičku v Brně, zbystřila jsem. No a teď jsme tu. Kupodivu máme volnou sobotu a chuť udělat něco netradičního.

naucmese-fest-alice-kirs-david

Přivítají nás úsměvy, dostaneme krásné jmenovky, dokonce tašku (plátěnou) s tričkem a notýskem, taky hned zdarma výbornou kávičku od Rebelbean.cz (ač jsme nekávičkoví, na cappucinu si pochutnáváme).

Jako ve škole, ale…

Po společném úvodu v učebnám Newton College kousek od Svoboďáku, se cca 70 lidí rozejde na první přednášky. Na programu je 8 hooodně zajímavých přednášek, ze kterých si každý můžeme vybrat 4, které absolvujeme. Je to netradiční a velmi zajímavý model, protože každý lektor svou přednášku musí za ten den odvykládat 4x, to jim nezávidím :).

naucmese-festival-1

Chleba je prý Božím darem

Jako první se vrhneme na pečení chleba. Kváskového chleba. Lubomír Kobeda, který workshopík vede je moc prima a pohodovej kluk, který toho o chlebu, tak jak ho dělaly naše babičky i toho, jak se chleba peče dnes, ví fakt hodně. Nejdřív si každý úplácáme své chlebíčkové miminko, které necháváme kynout v ošatkách, zatímco se na stolech žhaví šest remosek. Jo, fakt budeme péct chleba v remoskách.

naucmese-festival-2-david-kirs

Díky pečení chleba, člověk zpomalí

Mezitím nám Luba povídá o tom, jak si připravit kvásek a všechny možné tipy a triky při výrobě chlebu doma tou nejpřirozenější a nejpřírodnější cestou. Nejvíc mě zaujme fakt, že pečení chleba je vlastně úžasnej nástroj k tomu, aby člověk v životě zpomalil. Proč? Protože výrobu kvásku ani kynutí prostě neurychlíš, chce to svůj čas a taky 3 zásadní kvality, které jak si uvědmuju, mě hodně chybí:

Mám pocit, že těmito vlastnostmi oplývaly babičky nás všech, ale co my? Každopádně s chlebem to můžeme trénovat :).

Za hodinku a půl držím v ruce svůj krásný bochníček, který mě hřeje do rukou. V hlavě mám čisto a srdce mi radostí poskakuje, pozoruju se, jak se samovolně usmívám od ucha k uchu. Zaplavuje mě dětská radost.

naucmese-festival-alice-kirs

Od chleba po pauze přeskočím do tech sféry na přednášku Elišky Vyhnánkové o LinkedInu. S Eliškou se už nějakou dobu naháníme po mailech a ne a ne se potkat. Mám obrovskou radost, že nám to vychází právě dnes. Vidím Elišku v akci, je vážně dobrá a hodině s ní vůbec nezpochybnuju to, že o sobě říká, že je krotitelka sociálních sítí. Později u oběda i ještě později večer u vína si spolu moc hezky popovídáme a já s nadšením zjišťuju, jak mi tahle ženská sedí.

Eliška mě přivádí na zajímavou knihu: Prodávat je lidské. Víte, že všichni prodáváte a mnohdy o tom ani nevíte?

Cestování jako umění

Po obědě míříme na Travel Hacking s Petrem Novákem. Celé je to o tom, jak cestovat chytře, levně a hlavně zajímavě. Petrova přednáška je nabitá tipy a informacemi, nad kterými moje cestovatelské srdce skáče 2 metry do vzduchu. Nejvíc mě dostane, že když přijedete na letiště do Frankfurtu a nejste omezeni destinací, kam chcete cestovat, může se vám stát, že večer odletíte na týden na Maledivy. Ale ne za 80 tisíc, ale za 18. Buy and flight tam funguje prý neuvěřitelně.

Náklady na život ve všech koutech světa můžete sledovat na Numbeo.com, pivo je u nás prostě nejlevnější :). Taky jsem se dozvěděla, že nejdražší létání je paradoxně z Prahy a že na Skypicker.com najdu lowcostové letenky do celé Evropy včetně různých kombinací letů. Průvodcovský servis zdarma najdete na SandeMans.com, průvodci platíte dobrovolně podle spokojenosti. Zjistila jsem, že bookovat hotely přes booking.com je sice pohodlné, ale ne vždy nejlevnější, ode dneška hledám na HotelsCombined.com, který sdružuje všechny hotelové portály. A kdybysme chtěli zažít trošku dobrodrůža, můžeme se ubytovat v klášteře přes Monasterystays.com nebo ve stanu u někoho za zahradě campinmygarden.com. Prostě skvělá přednáška, už se těším na náš další trip 🙂

Znáte sketchnotes?

A na závěr nás čeká přednáška o Sketchnotes s Danem Gamrotem. Během ní zjišťuju, že používání kombinace obrázků a textů místo psaní klasického lineárního textu je:

Dostáváme několik úkolů.

Popsat ve sketchnotes za 10 minut nějaký příběh. Tak tohle je příběh našeho plánovaného víkendového firemního setkání. Kolegové z týmu se už jistě moc těší! 🙂

naucmese-festival-3

Pak přichází těžší úkol. Máme ve sketchnotes zachytit tuhle přednášku z Tedu. Na tu se fakt podívejte, je skvělá. No a já ji zachytila takhle a u toho jsem zjistila, že jsem ji díky tomu tak nějak jinak a více prožila.

naucmese-festival-4

Vínečko na závěr

Po skvělé večeři, o kterou se postaral Klub cestovatelů (a taky i o oběd) už po učebnách koluje vínečko a my se zapojujeme do příjemných rozhovorů s účastníky i lektory. Na after party do vinárny už nepokračujeme, přesto mám z celého dne skvělý pocit a moc všem z Naučmese.cz fandím. Děkuju.

naucmese-festival-5

– Alice