Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Otázku, jak být šťastnější, si nekladu tak dlouho, jak jsem si myslel dřív. Dříve jsem si totiž nekladl otázku, jak být šťastný, jak být šťastnější, ale hledal jsem spoustu dalších, zástupných věcí, o kterých jsem si myslel, že mi to štěstí dají. Jak být zamilovanější, jak mít pěknější holku, jak mít lepší auto, jak mít lepší práci, jak vydělávat víc peněz, jak být úspěšnější v tomhle a v tomhle. Nějak jsem však zapomínal, že všechny věci kolem vlastně nakonec vedou k tomu, co opravdu chci, a to, co opravdu chci, je být v životě šťastnější.

A tak mám dneska pocit, že otázka, jak být šťastnější, je možná nejklíčovější věc vůbec, kterou bychom si měli klást. Protože už to, že si ji klademe, tak ta otázka nás na nějaké úrovni challenguje, je to pro nás výzva, a nutí nás na ni odpovědět, a to je pro náš život rozhodně dobře.

Existuje pár věcí, které mi pomáhají si tuhle otázku zodpovědět a opravdu cítit, zažít ten pocit štěstí v mém životě. Uvědomil jsem si totiž, že kdykoliv jsem v životě nešťastný, tak to znamená, že chci, aby bylo něco jinak.

Jste nešťastní?

Zkuste se na to chviličku zaměřit. Pokud jste teď nešťastní, jste s něčím nespokojení, něco se vám nelíbí, z něčeho jste naštvaní, nazlobení, nejste z něčeho spokojení, co to znamená? To znamená, že nepřijímáte ty věci takové, jaké jsou, ale vaše myšlení, vaše myšlenky, to, co chcete, je jinak, než je realita kolem vás. A vy chcete tu realitu změnit. Kdykoliv je naše očekávání jiné než to, jak věci jsou, tak máme problém nebo zažíváme utrpení, respektive jsme nešťastní.

Pokud třeba jdete, potkáte nějakou paní a máte pocit, že má úplně divnou hlavu, tak je to jenom váš problém, upřímně řečeno, a jste nešťastní proto, že máte pocit, že paní by měla mít jinou hlavu. Pokud máte teď na svém účtu méně peněz, než byste chtěli, možná vám to způsobuje stres, ale je to jenom proto, že si myslíte, že ta suma na vašem účtu je nějaká jiná, než by měla být.

Přijměte, že je vše v pořádku

Zkuste přijmout situaci, že všechno, co v tuhle chvíli je, je naprosto v pořádku. Že chviličku nemusíte nic měnit. Nemusíte měnit vaši práci, nemusíte měnit vašeho partnera, nemusíte měnit lidi, co kolem vás procházejí, dokonce nemusíte chvíli měnit ani sebe. Takoví, jací jsme právě teď v tuhle chvíli, jsme naprosto dokonalí a skvělí. Tohle uvědomění, tahle myšlenka může způsobit obrovský zázrak ve vašem životě. Ve chvíli, kdy začnete věcem říkat ano, začnete věci přijímat takové, jaké jsou, může dojít k obrovskému rozdílu v úrovni štěstí vašeho života.

To neznamená, že si necháváte všechno líbit, to neznamená, že věci neděláte, to ani neznamená, že jsou vám věci jedno, to jenom znamená, že ve chvíli, kdy se vám v životě něco objeví, vy se na to podíváte, přijmete to, nejste z toho ani naštvaní, ani nazlobení, jenom to uvidíte takové, jaké to v danou chvíli je, a z téhle energie, z téhle kvality se můžete pak rozhodnout udělat cokoliv. Můžete na to zareagovat, můžete to změnit, můžete tomu člověku něco říct, můžete sami sobě říct, že se v nějaké oblasti zlepšíte, ale je to úplně něco jiného, než když se sami na sebe díváte jako na nedokonalého nebo se díváte na svého partnera jako na někoho naprosto neschopného nebo když se díváte na svůj život jako na něco, co je jedno velké utrpení.

Pokud to tak je a máte pocit, že v životě trpíte, prosím, zkuste se podívat na to, že utrpení si způsobujete jen tím, jak o věcech kolem sebe přemýšlíte. Zkuste chviličku přijmout, že věci kolem nás jsou tak, jak jsou, naprosto v pořádku a že utrpení je jenom situace, kdy si myslíme, že věci mají být jinak, než jsou, kdy naše očekávání je jiné než realita kolem nás.

Jak být šťastnější