Je to tak jednoduché! Vsadím se, že o všech 12 krocích jistě víte, že je dobré je dělat a že vám zvednou hladinu štěstí. Řeknete si, to není žádná novinka. Ale ruku na srdce, opravdu si pravidelně dopřáváte odpočinek, jezdíte na výlety, scházíte se s inspirativními lidmi a….

mohla bych pokračovat dál, ale to si přečtěte v infografice 🙂 Doporučuji si těchto 12 kroků ke štěstí vytisknout a každý den alespoň některé pravidelně udělat. Přeji vám v životě hodně štěstííííííí 🙂

12_kroku_ke_stesti

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Zde je pro vás Test: Jak jste šťastní. Připravil ho Vláďa Vymětal a Centrum změn, moji vrchní koučové štěstí. 🙂

Odvážní s námi mohou výsledek sdílet v komentářích. 🙂 Jdu sdílet můj…

Koho zajímá Vláďova letní škola štěstí, neváhejte ani minutu, informace jsou zde.

Užívejte šťastný týden.

– David


 

Tento článek má jenom jeden cíl. Šířit myšlenku, že štěstí není náhoda. Šířit myšlenku šťastného Česka, šířit myšlenku toho, že štěstí je ve skutečnosti to, co je schováno za každou naší aktivitou, za tím, že chceme skvělého partnera, že chceme skvělou práci, že chceme vydělávat peníze, že chceme úspěch a další a další věci, za kterými se tak trošičku denně každý z nás honíme a jdeme za nimi.

Když ale jdeme do podstaty, zjistíme, že to, za čím skutečně jdeme, je štěstí. A tak můžu s radostí podpořit projekt Vladimíra Vymětala a Zdeňky Čermákové z Centra změn, kteří několik posledních let zaměřili svoji pozornost právě na to, abychom byli šťastnější.

Já osobně mám s Vláďou zkušenost, že kdykoliv je mi špatně, můžu mu zavolat a během pár minut, někdy pár desítek minut, se mi můj svět převrátí. Samozřejmě v tom světě venku se nic nezmění, převrátí se moje vidění toho světa, moje smýšlení o tomhle světě a o sobě samém. A to stačí k tomu, abych v tomhle případě často na lusknutí prstu byl šťastnější.

A tak mám velkou radost a vlastně i čest, že můžu podpořit další ročník Školy štěstí. Nemýlím-li se, je to třetí nebo čtvrtý ročník, kdy Vláďa Vymětal vždycky před prázdninami spouští tuhle školu, kde potom několik týdnů v létě jde se svými studenty a lidmi, kteří jednoduše chtějí být šťastní, kterým došlo, že to, co je kolem nás, nebo to, co děláme dennodenně, opakovaně jako automat, nás k tomu štěstí ne úplně dovede, pokud naše nastavení, naše smýšlení není správné.

Často totiž zjistíme, že nic z toho kolem nás měnit nemusíme, že jediné, co stačí změnit, je naše smýšlení o věcech, které už teď v životě jsou, které máme, o situacích, které zažíváme, o lidech, které máme v životě, o naší práci. A právě tohle, jak přehodit tuhle výhybku, jak přeskočit nebo přehodnotit to myšlení, učí právě Vláďa ve Škole štěstí.

A tak vám přeji, abyste tímhle kurzem prošli a na konci byli šťastnější. Možná o jeden stupínek, možná o deset stupínků, nevím, to záleží na vás a jak se vám podaří touhle cestou projít a jak budete inspirováni tím, co Vláďa říká. Ale Škola štěstí za mě má velké doporučení.

Můžete začít malou věcí. Vláďa Vymětal a Centrum změn udělali takový test. Test toho, jak jste šťastní. Jak teď cítíte štěstí v různých oblastech vašeho života. Odkaz na tento test najdete ZDE. Najdete tam také odkaz na videa o štěstí, která Vláďa připravil, a odkaz na e-book, který si můžete stáhnout a udělat si v něm takový malý dotazník.

Držím Vláďovi a Centru změn pěsti, aby to šíření štěstí v České republice šlo co nejlépe. A já osobně tomu chci také přispět. S Vláďou a s některými dalšími lidmi jsme už před pár lety tak trošku definovali pojem, kterému říkáme Šťastné Česko. A nedávno jsem se vrátil ze země, kde štěstí je klíčem k tomu, jak vést tuhle zemi. Ta země se jmenuje Bhútán. V roce 1972 tam král rozhodl, že rozhodnutí vlády této země nebudou záviset na tom, jak se vyvíjí hrubý domácí produkt, ale že své akce budou odvíjet od hrubého domácího štěstí.

Ten koncept přežil do dnešních dní. Jeho syn ho v roce 2006 podpořil, dokonce jej vyslal do světa a pozval velké země, aby se přidaly k tomuhle konceptu, aby se zamyslely nad tím, jestli to, že se zaměřujeme jenom na ekonomický růst za prosperitou národa v té ekonomické části, je dostatečné k tomu, abychom se měli lépe, abychom se měli dobře, abychom byli šťastní.

Myslím si, že je načase, abychom se na věci začali dívat více celistvě. Abychom se přestali hádat o tom, kdo má lepší pravdu. Abychom přijali, že lidé by měli mít volbu. Že pokud chceme žít život v naplnění, ve štěstí, v lásce, tak potřebujeme mít volbu, potřebujeme mít svobodu, potřebujeme věci řešit zdravým rozumem.

A tak podporuji plně tento koncept Šťastného Česka a podporuji také diskuzi o tom, zda právě hrubé domácí štěstí by nemohlo být konceptem, který by se mohl aplikovat i tady v naší České republice.

Štěstí není náhoda. Tomu pevně věřím. Pokud tomu ještě nevěříte, projděte kurzem Vládi Vymětala Škola štěstí. Myslím, že budete víc nakloněni této myšlence, že štěstí nemusíme hledat nikde venku, že za štěstím se nemusíme honit, že štěstí nemusíme hledat, že štěstí tady je každý okamžik, když na to nezapomeneme.

 Štěstí není náhoda

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Mám v životě rád zdánlivě náhodné situace, které nás mají něco naučit. Taky situace, kdy se v našem životě objeví nějaký člověk a přinese nám nějakou informaci, nějakou zprávu, něco pro nás důležitého.

Nedávno jsem se potkal s člověkem, který se jmenuje Jan Procházka, a ten mi ne náhodou přinesl zprávu o jednom slově. To slovo mi přišlo tak úžasné, že se o něj chci dneska s vámi podělit.

Je to nový pojem a možná i nové slovo, které v českém jazyce vzniklo. Tohle slovo slouží k tomu, aby popsalo náš všední, obyčejný den, každodenní fungování. To slovo je každoden a chci vám teď říct, co představuje, co znamená.

Každoden

Každoden je situace, kdy se ráno probudíme, vyčistíme si zuby, dáme si snídani, pak nastoupíme do auta nebo do autobusu, jedeme do práce, tam pracujeme, jdeme na oběd, pak se pobavíme s kolegy, večer jdeme na večeři, přijdeme domů, pohrajeme si s dětmi, pomilujeme se se ženou, jdeme do postele, jdeme spát.

Tohle může být každoden. Pro někoho je to možná ideální každoden, pro někoho naprosto průměrný každoden. Jinak řečeno, každoden je něco, co děláme každý den opakovaně znova a znova, a taky to může být něco, co se po čase stane dost nudnou záležitostí. Každoden se po čase může stát něčím, co už nás vůbec nevzrušuje, vůbec nepřitahuje, kde nevnímáme žádný zápal, žádnou chuť, je to něco, u čeho se tak trošku nudíme a co nás vlastně už vůbec nebaví.

V každodni bohužel funguje většina společnosti. V každodni často fungujeme my všichni, když zapomeneme, že mimo každoden je tady spousta jiných věcí. A spousta jiných věcí možná není ten přesný výraz, protože mám na mysli spíše jednu věc a té jedné věci se říká vize.

Vize

Pokud v našem životě zapomeneme na to, že je tam jedna velmi důležitá věc – vize, nějaký náš záměr, nějaký náš cíl, nějaké naše směřování, tak se může stát, že se v každodni ztratíme tak, že se v něm točíme jako v nějakém bludišti. Chodíme tam a zase zpátky, točíme se v kruhu, jednou jdeme jedním směrem, pak dalším, jednou jdeme dopředu, pak se vracíme, a vlastně nikam nesměřujeme, točíme se v tom každodni a točíme se v něm ve chvíli, kdy zapomeneme na vizi. Kdy zapomeneme, že mimo to kolo každodne je ještě něco mnohem většího, co je ale za hranicemi každodne. A my si to musíme připomínat, abychom věděli, kam v tom každodni směřujeme, jaký hledáme směr, kudy v tom každodni jít.

Jestliže nemáme vizi, pak se ztratíme v každodni. Pokud nemáme vizi, chybí nám i energie k tomu, abychom každodnem šli. Když nám chybí vize, která je mimo ten každoden, tak nám chybí schopnost vidět, kam jdeme, chybí nám schopnost vidět někam za obzor. To neznamená, že musíme vidět úplně donekonečna a úplně všechno, ale potřebujeme vidět aspoň nějakou další část, která nás přitahuje, která nás baví, která nás vzrušuje, kterou bychom chtěli dělat, kam bychom se chtěli přiblížit.

Směr, naplnění, smysl

Protože ve chvíli, kdy uděláme první krok k té naší vizi, tak se o něco přiblížíme a ukáže se nový obzor, ukáže se nová situace, objeví se nový člověk a my můžeme najednou pokročit dál. Pokud ale zapomeneme, kam směřujeme, jaká je ta naše vize, chybí nám tahle energie.

Všichni potřebujeme v životě vizi. Každý z nás potřebuje v životě to směřování, nějaký ten provázek, skrz který nás jakoby tahá někam. Pokud totiž to táhnutí nemáme nebo nás z nějakého důvodu opustí, pak nám chybí v životě něco, čemu říkáme naplnění, taky něco, čemu říkáme smysl. Jdeme životem a možná v tom každodni dosahujeme různých věcí. Dosahujeme v každodni úspěchu, dosahujeme toho, že máme nový dům, lepší ženu, skvělé děti, zabezpečení, jenže neustále po něčem toužíme. A to, po čem toužíme, je rozpoznat, že neexistuje jenom každoden, ale že za každým dnem je něco mnohem jiskřivějšího, že je tam něco, k čemu směřujeme a nemůžeme si pomoct, a je vlastně naším životním posláním to něco objevit a tohle hledání nikdy nevzdávat.

ZivotaFirma20_22_Kazdoden_DavidKirs1

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Řešíte problémy, anebo skrz problémy procházíte? Jdete životem, anebo život řešíte? Možná je v těchto dvou věcech na první pohled jen malý rozdíl, ale ve skutečnosti tahle malá věc dělá obrovský rozdíl v tom, jak se nám v životě, v byznyse daří. Jak se nám daří procházet skrz každodenní životní situace. Jak se nám daří vyrovnávat se situacemi, které do našeho života, do našeho byznysu přicházejí.

Pokud totiž nepochopíme rozdíl mezi těmihle dvěma věcmi, stává se, že se začneme zaplétat. Přestaneme vidět situace takové, jaké ve skutečnosti jsou, a začneme kolem nich vytvářet různé příběhy a situace, začneme věci řešit jiným způsobem, než bychom ve skutečnosti měli.

Problém

Je totiž velký rozdíl, pokud se objeví nějaký problém a my ten problém uvidíme, jsme si ho vědomi a skrz ten problém pak projdeme k nějakému našemu cíli, k nějaké naší vizi, anebo zda zapomeneme, že máme náš cíl, že máme nějakou vizi, kam jdeme, ale najednou ten problém se stane tím okamžikem, tou situací, kterou začneme řešit.

Začneme problém studovat, začneme se ho ptát, začneme jít do hloubky toho problému, začneme v něm vytvářet další problémy, protože ve chvíli, kdy začneme něco studovat a ptát se kolem toho, objeví se samozřejmě další a další věci, a my často zapomeneme na to, že mimo ten problém je tam náš cíl. Je tam to, kam jdeme, kam směřujeme. A tahle situace nám bere obrovské množství energie. Ztrácíme tam energii, kterou pak nemáme k tomu, abychom do našeho cíle došli.

Možná byl tenhle příklad složitý na pochopení, ale vezměte si obyčejnou situaci, kdy jdeme do obchodu nakoupit. Obchod je za rohem, ale musíte tam jít přes křižovatku. Je to rušná křižovatka, kde jsou auta, jezdí tam cyklisté, autobusy, tramvaje, jsou tam různé situace, dopravní značení, jsou tam semafory, a vyřešit problém, jak projít skrz tu křižovatku, musíte pro to, abyste se dostali do obchodu.

Ale máte dvě možnosti. Buď začnete tu křižovatku řešit, začnete si všímat situací, začnete se rozčilovat na řidiče, který jede, začnete vidět to, že někdo nedal někomu přednost, že se nějak chová, a začnete se nořit do problémů té křižovatky. Anebo na tu křižovatku přijdete, přejdete skrz přechod a půjdete do obchodu, kam jste původně šli.

Tahle situace je možná jednoduchá a děláme ji každý den, jdeme do toho obchodu a často křižovatku neřešíme, ale v běžném životě, třeba v byznyse, se často do problému zaplétáme.

Problémy ve vztazích a řešení

A zaplétáme se do problému třeba také ve vztazích. Vezměte si Tomáše a Jitku, kteří chtějí dnešní večer strávit spolu. Jenže Tomáš chce jít do restaurace a Jitka chce jít do kina.

Začnou diskutovat, kde byli posledně, co je lepší, kde ušetří více peněz, kde se jim to bude více líbit, a začnou tak moc diskutovat, že se začnou za chvíli hádat. Nakonec se hádají a řeší to, proč se hádají, a jsou v problému až po uši. Najednou oba zapomněli, že spolu chtěli strávit pěkný večer, a řeší problém, který si v danou chvíli vytvořili. Místo toho, aby skrz tyhle věci prošli a viděli, že důležité je, že chtějí být večer spolu, ztratili mnoho energie v dané situaci, v řešení daného problému a nezbyla jim energie, aby do té restaurace zašli.

Začněte pozorovat tahle místa ve vašem životě. Pokud totiž v těchto místech, kdy byste měli skrz problémy spíše procházet, tyhle situace řešíte tím způsobem, že se u problému zastavíte, rozpitváváte ho a příliš jej řešíte, možná tam ztrácíte energii a ta vám pak chybí v tom, abyste došli do cíle, do toho místa, kam v životě směřujete.

 Vize

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Proč se v životě bortíme, jsme chudí a neúspěšní? Vím, že tenhle název není moc optimistický, ale bohužel mi připomíná i mě samotného v mnoha oblastech mého života. To je chvíle, kdy k věcem přistupujeme úplně z jiné strany, než bychom měli. Kdy věci děláme opačně, než bychom měli. Například je to stejné, jako bychom chtěli vylézt na horu, ale šli bychom z opačné strany, shora dolů, nedává to logiku. Pokud chceme vylézt na kopec, tak jdeme od základu toho kopce nahoru a postupujeme výš a výš a výš. Ale často děláme věci v životě úplně obráceně, a to pak způsobuje, že se nám věci bortí.

Představte si, že bychom stavěli dům a začali bychom stavět střechu bez toho, abychom měli stěny, abychom měli základy. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud chybí v životě tyhle základy, tak se můžete snažit, můžete budovat, můžete podnikat, můžete vydělávat peníze, ale jako by se vám neustále ten život bortil, jako byste neustále objevovali chvíle, kdy si připadáte naprosto chudí, a objevují se chvíle, kdy si připadáte nešťastní a neúspěšní. Je to ale jenom chvíle, kdy jste nepostavili dostatečně pevné základy, kdy jste nezačali ty věci dělat ze správného směru, chcete-li.

Podívejme se na jednoduchou situaci toho, jak často funguje úspěch, byznys, podnikání. Mnoho z nás se snaží vydělávat peníze, říkáme si: až vydělám tyhle peníze, tak věci budou jinak, až vydělám peníze, budu úspěšný a dovolím si to a to. Jenže co když je i tohle naopak? Co když ta cesta vůbec nevede skrz peníze, ale vede z úplně jiné strany?

A k tomu vás chci dneska pozvat. Ty základy totiž stojí na úplně jiném slově, než jsou peníze. To slovo má mnoho významů a každý si za něj může dosadit to své, ale já mu obecně říkám štěstí nebo vědomí, láska, může mít i různé duchovní, spirituální názvy jako bůh, vesmír a podobně.

Základ je štěstí

Tenhle základ, na kterém postavíte svůj vlastní život, je něco, co je naprosto nezbytné k tomu, abyste pak uspěli v dalších oblastech vašeho života. Abyste byli zdraví, abyste měli skvělé partnerství, abyste měli podnikání i abyste měli peníze. Ale tohle je třeba postavit na pevný základ. A tím pevným základem je právě vědomí toho, jak věci fungují, a vědomí toho, že štěstí je tady přítomno neustále, že je tady v každý okamžik. Pokud tu cestu otočíte a nejdete skrz peníze, ale začnete štěstím, tak vám chci ukázat pět kroků, které nakonec vedou i k penězům.

Jestliže totiž začnete na tom základu, který nazveme štěstí nebo vědomí našeho života, jaká je podstata našeho života, že když se nám zrovna nehoní hlavou naše nesmysly, tak jsme v podstatě spokojení a šťastní lidé, pokud tohle vědomí budete v sobě kultivovat a uvidíte, že život je vlastně jeden velký zázrak a že podstata života je opravdu štěstí, tak z tohoto pohledu pak začnete věci dělat s úplně jinou kvalitou. Z energie štěstí se totiž potom můžete pustit do věcí, objevíte, co vás baví, co vám jde a co vám jde přirozeně a tohle se pojí se slovem vášeň. Když jste šťastní, spokojení a v pohodě, začnete často přirozeně dělat nějaké věci a děláte věci, které vás baví.

A to, co se stane, když začnete dělat věci, které vás baví, které vás přitahují, které vám nějak přirozeně jdou, je to, že v těch věcech začnete být lepší a lepší. Je to takový kruh, kterému se říká jistota a dovednost. Když totiž začnete něco dělat, tak v tom začnete být lepší, když začnete být v něčem lepší, začnete si více věřit a čím více si člověk věří, tak tu věc pak dělá častěji a čím častěji ji dělá, tak je v ní pak lepší a tohle se nabaluje a nabaluje.

Naše zkušenost, dovednost je v dnešním světě obrovsky hodnotná

Takže pokud máme vědomí naší spokojenosti, našeho štěstí, často se pouštíme do věcí, které nám jdou, které nás baví a tím se jim věnujeme častěji a strávíme u nich více času a tím pádem nám i více jdou a jsme v nich lepší. A ve chvíli, kdy něco děláme často a jsme v tom dobří, získáme zkušenost a nějaká zkušenost, dovednost v dnešním světě je obrovsky hodnotná, je to vlastně naše hodnota v dnešním světě, je, to co umíme, co známe, to, co je naše zkušenost, co jsme si v životě zažili, co umíme, co děláme.

Ve chvíli, kdy dojdeme až sem, naše dovednost se zvyšuje, naše zkušenost se zvyšuje, tak tu dovednost, naši hodnotu, můžeme vzít, předat ji dalším lidem a tihle lidé nám za ni dají peníze. A ve chvíli, kdy jsme v něčem zkušení a něco umíme, stáváme se expertem té dané oblasti a také se stáváme úspěšní, protože když něco děláme, něco nám jde, tak začínáme být známější a známější a to se v dnešní společnosti nazývá úspěchem. A pokud se dostanete až do téhle fáze, kdy jste úspěšní v tom, co děláte, tak automaticky také přicházejí peníze.

Je však důležité si uvědomit, že peníze jsou v téhle cestě až na konci. Jsou na konci, i když my často začínáme z té druhé strany. Máme pocit, že potřebujeme vydělávat peníze, abychom byli úspěšní, pak se ty věci naučíme, ale takhle to nefunguje. Je třeba najít jakousi vnitřní harmonii, vnitřní mír a z tohoto vnitřního štěstí začít dělat věci, získat zkušenosti, získat úspěch a z toho přijdou i peníze.

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Otázku, jak být šťastnější, si nekladu tak dlouho, jak jsem si myslel dřív. Dříve jsem si totiž nekladl otázku, jak být šťastný, jak být šťastnější, ale hledal jsem spoustu dalších, zástupných věcí, o kterých jsem si myslel, že mi to štěstí dají. Jak být zamilovanější, jak mít pěknější holku, jak mít lepší auto, jak mít lepší práci, jak vydělávat víc peněz, jak být úspěšnější v tomhle a v tomhle. Nějak jsem však zapomínal, že všechny věci kolem vlastně nakonec vedou k tomu, co opravdu chci, a to, co opravdu chci, je být v životě šťastnější.

A tak mám dneska pocit, že otázka, jak být šťastnější, je možná nejklíčovější věc vůbec, kterou bychom si měli klást. Protože už to, že si ji klademe, tak ta otázka nás na nějaké úrovni challenguje, je to pro nás výzva, a nutí nás na ni odpovědět, a to je pro náš život rozhodně dobře.

Existuje pár věcí, které mi pomáhají si tuhle otázku zodpovědět a opravdu cítit, zažít ten pocit štěstí v mém životě. Uvědomil jsem si totiž, že kdykoliv jsem v životě nešťastný, tak to znamená, že chci, aby bylo něco jinak.

Jste nešťastní?

Zkuste se na to chviličku zaměřit. Pokud jste teď nešťastní, jste s něčím nespokojení, něco se vám nelíbí, z něčeho jste naštvaní, nazlobení, nejste z něčeho spokojení, co to znamená? To znamená, že nepřijímáte ty věci takové, jaké jsou, ale vaše myšlení, vaše myšlenky, to, co chcete, je jinak, než je realita kolem vás. A vy chcete tu realitu změnit. Kdykoliv je naše očekávání jiné než to, jak věci jsou, tak máme problém nebo zažíváme utrpení, respektive jsme nešťastní.

Pokud třeba jdete, potkáte nějakou paní a máte pocit, že má úplně divnou hlavu, tak je to jenom váš problém, upřímně řečeno, a jste nešťastní proto, že máte pocit, že paní by měla mít jinou hlavu. Pokud máte teď na svém účtu méně peněz, než byste chtěli, možná vám to způsobuje stres, ale je to jenom proto, že si myslíte, že ta suma na vašem účtu je nějaká jiná, než by měla být.

Přijměte, že je vše v pořádku

Zkuste přijmout situaci, že všechno, co v tuhle chvíli je, je naprosto v pořádku. Že chviličku nemusíte nic měnit. Nemusíte měnit vaši práci, nemusíte měnit vašeho partnera, nemusíte měnit lidi, co kolem vás procházejí, dokonce nemusíte chvíli měnit ani sebe. Takoví, jací jsme právě teď v tuhle chvíli, jsme naprosto dokonalí a skvělí. Tohle uvědomění, tahle myšlenka může způsobit obrovský zázrak ve vašem životě. Ve chvíli, kdy začnete věcem říkat ano, začnete věci přijímat takové, jaké jsou, může dojít k obrovskému rozdílu v úrovni štěstí vašeho života.

To neznamená, že si necháváte všechno líbit, to neznamená, že věci neděláte, to ani neznamená, že jsou vám věci jedno, to jenom znamená, že ve chvíli, kdy se vám v životě něco objeví, vy se na to podíváte, přijmete to, nejste z toho ani naštvaní, ani nazlobení, jenom to uvidíte takové, jaké to v danou chvíli je, a z téhle energie, z téhle kvality se můžete pak rozhodnout udělat cokoliv. Můžete na to zareagovat, můžete to změnit, můžete tomu člověku něco říct, můžete sami sobě říct, že se v nějaké oblasti zlepšíte, ale je to úplně něco jiného, než když se sami na sebe díváte jako na nedokonalého nebo se díváte na svého partnera jako na někoho naprosto neschopného nebo když se díváte na svůj život jako na něco, co je jedno velké utrpení.

Pokud to tak je a máte pocit, že v životě trpíte, prosím, zkuste se podívat na to, že utrpení si způsobujete jen tím, jak o věcech kolem sebe přemýšlíte. Zkuste chviličku přijmout, že věci kolem nás jsou tak, jak jsou, naprosto v pořádku a že utrpení je jenom situace, kdy si myslíme, že věci mají být jinak, než jsou, kdy naše očekávání je jiné než realita kolem nás.

Jak být šťastnější

Proč nemáme v životě to, co chceme?

Odpověď nikoho z nás nepřekvapí. Přesto, najít řešení je pro mnohé z nás nerozluštitelný rébus.
Znova jsem si to uvědomil právě v těchto dnech, po semináři Brendona Burcharda, tady v Santa Cruz, v Kalifornii. Dal jsem si po akci pár dní off, abych vstřebal všechny ty nové 10x strategie, o které se s vámi budu dělit v příštím roce a… a znova mě to vrátilo k základům… pojďme na ně.

Proběhly vám někdy hlavou tyto otázky?

Příčinou všech těchto otázek je jedno slovo:

VYRUŠOVÁNÍ

(A je třeba mu věnovat pozornost více a více obzvlášť v dnešní době, kdy se dle průzkumů každý rok 2x zvyšuje počet věcí, které lákají naši pozornost a vyrušují a rozptylují nás.)

 

Jsme vyrušováni od Štěstí

Jak můžeme být šťastní, když místo štěstí máme pořád co na práci, že? Víme, že potřebujeme relax, flow, přirozenost, ale místo toho říkáme: „Jojo, ještě dodělám toto, a ještě musím toto, a pak už budu mít pohodu.“

Štěstí je stav, který není na ničem závislý. Co potřebujeme ke štěstí? NIC.
(Mimochodem skvělý webinář na toto téme je zde.)

Místo toho, abychom se vraceli „domů“ a z tohoto stavu tvořili, pracovali, potkávali se s lidmi i sami se sebou, jsme v neustálé honbě za něčím: dobrým pocitem, novou věcí, pochvalou, přijetím.

Sami sebe vyrušujeme našimi myšlenkami o věcech tam venku od toho nejpodstatnějšího, co je uvnitř. Od stavu vnitřního klidu a míru. K tomu ale nic dalšího nepotřebujeme.
Vše ostatní je hra života. A jak ji hrajeme?

 

Jsme vyrušováni od úspěchu i bohatství

Nemůžeme uspět ve hře zvané podnikání, práce, bohatství, když většinu času ani nehrajeme, ani netrénujeme, ale jen běháme kolem jako splašení a utržení ze řetězu. Tam a zase zpátky.
Vyrušujeme se v práci a tvoření všemi těmi věcmi kolem: požadavky jiných, emaily, telefony, příležitostmi, které letí kolem.
Chybí nám podstatná věc. Jít po cestě: Strategie – Fokus – Akce

Vyrušujeme se od podstatných věcí. Od důležitých věcí, které dělají rozdíl. Kdyby fotbalisti jen běhali kolem, ale nedávali by góly, bavila by vás ta hra? A je?

Milujte vaši hru. Milujte to běhání a pokud chcete i dávat góly, mít výsledky a peníze, pak nezbývá než se občas soustředit i na branku. Tak dlouho, dokud nedáte gól.
Nevyděláte peníze, pokud se nezaměříte a nevytrváte. Opakuji: zaměřit a vytrvat.
Přestaňte sami sebe vyrušovat od podstatných věcí a dávání gólů.

 

Jsme vyrušováni od naplněného vztahu a lásky

Ano. Ani vztah, sex, intimita, partnerství není výjimka. I tady nedostaneme co chceme, pokud jsme vyrušováni. Pokud se sami vyrušujeme od kvalitního času s partnerem, naplnění láskou nedorazí.
Pokud se vyrušujete při hraní si s dětmi, neužijete si to. Pokud v posteli myslíte na zítřejší jednání, oba z toho nic nemáte. Pokud při večeři v restauraci koukáte do mobilu a vyřizujete zprávy, neprospívá to ani vztahu, ani žaludku.
Zde všude se vyrušujeme od prožívání života, po kterém toužíme.

Přestaňme se vyrušovat od vlastního života. Vstupme do života zaměřeně a soustředěně. Ne, věci kolem si žádají vaši pozornost. Jak naivní je myslet si, že bez nás se to tam venku pokazí. Nepokazí. My sami, náš život si žádá pozornost. To, co je pro nás v životě důležité, si žádá naši pozornost.

Co to je pro vás právě teď? Od čeho důležitého jste v životě vyrušováni? Štěstí, láska, peníze?

Tak nevyrušujte a vemte si vše! To je má zpráva ze Santa Cruz.

– David
PS: Vracím se 2.12., protože 4.12. pořádáme s Jánem Polákem seminář Dynamiky Bohatství. Naučíte se, jak se zaměřovat na své silné stránky a ne se vyrušovat tím, co vám nejde. Informace najdete zde.

Dovolím si povedať, že každý z nás chce byť – alebo aspoň vyzerať – úspešný a bohatý. Neúspech a chudoba určite v dnešnej dobe cveng nemajú a vlastne ani nikdy nemali.

Veľa ľudí je preto ochotných pre úspech a bohatstvo tvrdo pracovať a často podstúpiť čokoľvek. Prekonávajú prekážky, odriekajú si, dokonca niekedy obetujú svoje zdravie, rodinu a vzťahy, len aby dosiahli vytúženého cieľa. Zaujímavé zostáva, že aj keď sa im to nakoniec podarí, po chvíli pocitu hrdosti a zadosťučinenia často prichádza pocit prázdnosti alebo strachu.

 

Naháňanie sa za motýľmi

Táto honba za úspechom pripomína naháňanie sa za motýľmi. V snahe chytiť ich čo najviac, si mnohí stavajú väčšie a väčšie sieťky, a zároveň sa zdokonaľujú v spôsobe ako efektívne chytať motýle. Samozrejme, vytrvalosť aj rozumný prístup prináša výsledky. Z dlhodobého hľadiska však na tomto prístupe niečo zjavne nefunguje. I po rokoch úsilia a úspechov, totiž nezostáva nič iné len každý deň vstať a poriadne sa obracať. Okrem toho už chytených motýľov treba dobre strážiť, ináč uhynú alebo uletia.

Čím viac ich máte nachytaných, tým ťažšie je si ich udržať. Ak by tieto motýle uleteli, zostali by ste len unavení s prázdnymi rukami. To nie je príliš lichotivá predstava. Čím väčší úspech, tým väčší strach, keď si uvedomíme, že by ste ho nemuseli v budúcnosti zopakovať alebo nebodaj prísť o to, čo sme si tak tvrdo vydobyli.

Existuje však vôbec nejaká alternatíva k naháňaniu sa za úspechom? Nestačí len žiť v tej správnej krajine alebo len proste byť lepší ako ostatní?

Ľudia, ktorý vybudovali skutočný úspech a trvalé bohatstvo, zvolili úplne iný prístup. Nezamerali na stavanie sieťky, ale na kultivovanie pestrej a voňavej záhrady. Tým, že sa zamerali na vytvorenie záhrady, ktorá ich inšpiruje, od začiatku rozvíjali niečo, čo má trvalú hodnotu. A ako ich záhrada rastie, rastie aj počet motýľov, ktoré do nej priletia. Dokonca čím viac motýľov, tým sa viac darí aj záhrade. Ako po nej poletujú opeľujú aj kvietky a stromy, ktoré sú v nej.

Motýle netreba strážiť ani sa báť, že uletia, alebo že vám ich niekto zoberie, pretože viete, že ich vždy dosť a ak nejaké dnes uletia, iné zase zajtra priletia. A vám vždy zostane vaša záhrada, o ktorú s radi staráte a prináša vám inšpiráciu a naplnenie.

Čo to má spoločné s úspechom v živote a v podnikaní? Možno viac ako sa na prvý pohľad zdá. I práca a podnikanie môžeme vnímať ako vytváranie niečoho trvalého. Úspešní a naplnení podnikatelia sa nenaháňajú za peniazmi, ale zameriavajú nie na to, aby budovali skutočné bohatstvo, ktoré potom predstavuje ich podnikateľskú záhradu. Investujú napríklad do svojho renomé, znalostí, vzťahov, hodnotných zdrojov a spôsobov ako byť prínosom. Ich záhrada je postavená nie na ich profesnej expertíze ale na ich vášni, prirodzenom talente, osobnej ceste a poslaní, na ktorom im záleží.

 

BUDOVANIE SI SVOJHO VLASTNÉHO ŠŤASTIA

Existuje však ešte jedna ingrediencia, ktorá robí rozdiel medzi reálnym úspechom a neúspechom; medzi kvitnúcou záhradou a vyprahnutou púšťou. Táto ingrediencia pôsobí ako voda a hnojivo. Čo to je? Nie je to ani nadanie, ani vzdelania, ani vízia, ani vášeň, ani vytrvalosť. Zatiaľčo tieto črty sú nepochybne dôležité, je množstvo neúspešných podnikateľov, ktorí majú tieto a vlastne aj všetky ostatné predpoklady na vybudovanie si krásnej záhrady. Skutočným rozdielom je teda niečo iné. A to je šťastie. Úspešný podnikatelia majú šťastie.

Šťastie nie je náhoda

Aby sme boli presnejší, úspešný podnikatelia nečakajú, že sa im niečo pošťastí, ale sami vytvárajú podmienky, aby sa šťastie objavilo.

Napríklad, Arnold Schwarzenegger, známy hlavne ako kulturista, herec a bývalý guvernér Kalifornie, je veľmi úspešným podnikateľom nielen v oblasti fitnes a filmu, ale aj v oblasti nehnuteľností. Ako mladý muž sa vydal z Rakúska do Ameriky, aby nasledoval svoje šťastie. Napriek silnému prízvuku a ťažko vysloviteľnému menu prerazil na vrchol nie v jednej ale v troch veľmi konkurenciou nabitých oblastiach. Pre Arnolda, tak ako pre každého úspešného podnikateľa, úspech prišiel so šťastím, ale nie náhodou.

 

Štyri podmienky šťastia

Šťastie nie je záležitosťou náhody, ale voľby. Ako naznačuje univerzálny symbol šťastia – štvorlístok – šťastie ma štyri zložky.

Miesto: Ako pri futbale, vynikajúci hráči ako keby vždy vedeli kedy sa majú postaviť na správne miesto na ihrisku, aby strelili gól. Úspešní podnikatelia to tiež vedia a zorganizujú si svoj čas tak, aby boli na správnom mieste a mali správnu pozíciu v dôležitých momentoch. Šťastie začína keď sa postavíte na správne miesto v správny čas.

Porozumenie: Futbalista, ktorý je na správnom mieste v správny čas, potrebuje pochopiť prečo tam je – aby prihral loptu alebo strelil gól. Podobne podnikatelia uspejú, keď pochopia svoju rolu pri vytváraní a zveľaďovaní hodnoty. Poznajú seba samých a vedia ako najlepšie môžu prispieť druhým. Ako správni hráči, keď sú na ihrisku tak hrajú a nie sa len prizerajú. A hrajú, tú rolu, ktorá im ide najlepšie, nie všetko.

Prepojenie: Podnikanie, tak ako futbal, je tímový šport. Môžete byť na správnom mieste v správny čas dokonale pripravený na odkopnutie lopty, ale ak ste na hrisku sám, nemá vám kto loptu prihrať. Vytváranie šťastia vyžaduje, že ste prepojený na správnych ľudí, ktorí vám môžu prihrať zaujímavé a správne podnikateľské príležitosti. Čím lepších spoluhráčov máte, tým lepšie príležitosti vám budú prichádzať.

Znalosť: Keď vám príležitosti – tak povediac podnikateľské lopty – prichádzajú potrebujete vedieť ako ich správne spracovať a kopnúť, aby ste skórovali. Tato znalosť prichádza len cez hernej skúsenosti. Čím viac hráte , tým viac viete ako správne kopnúť. Preto, čím skôr začnete hrať, tým skôr začnete vytvárať vaše vlastné šťastie. Čím viac budete hrať hru, ktorá vás baví a je v súlade s vašim podnikateľským talentom, tým viac si hru budete užívať a tým viac šťastia sa vám podarí vytvoriť.

 

Dobrou správou pre náš všetkých je, že na vytváranie nášho šťastia nepotrebujeme získať peniaze, ktoré nemáme, ale investovať čas, ktorého už teraz každý z nás má presne rovnako.

Úspešní podnikatelia vedia, že čím lepšie investujú svoj čas tým viac šťastia majú!

 

– Ján Polák, Master kouč a mentror Dynamiky bohatství
www.dynamikabohatstvi.cz

 

P.S.: Zvu vás na další živý workshop do Brna – 21.3.2015 🙂
Místa se plní, rezervujte si jedno pro sebe a změňte svůj pohled na bohatství, podnikání a  spolupráci…

Zastavte se v tom zářijovém shonu. Jestli jste stejně jako já vypravovali novopečeného školáka, a doma navíc máte ještě předškoláka, tak víte jaká je to divočina. Nejen první zářijový! A prý to nebude lepší, no nic 🙂 Chvíli potrvá než se vše sladí a ustálí, tak si užijte společně víkendový relax…

A pokud jste podlehli v podivných uplakaných dnech nějakému bacilu, udělejte to jako já: uvařte si zázvorový čaj s pořádnou lžící medu (nedávejte ho ale do horkého čaje, ať neztratí svou blahodárnou sílu!), hoďte si chvilku klídek a přečtěte si to nejlepší srpnové čtení, které jsme publikovaly na blogu Ženy ženám

Trochu zpomalit a začít si hrát

Když dlouhodobě jdete proti svým hlubokým tužbám a přáním, nakonec zůstanete stát uprostřed pouště vlastního života zlomení, špinaví a se slzami v očích. Pokud se dřív nezblázníte. A to nejhorší, co by se mohlo stát – bude vám to jedno. Rezignujete. Smíříte se s tím, že se to prostě stává.
Ano, stává, ale život opravdu není od toho, abychom ho protrpěli. Jen se někdy zamotá a trvá dýl, než se zorientujeme a začneme zase rozumět jazyku, kterým naše duše promlouvá.
Nám ženám se to může snadno stát v moment, kdy se staneme matkami a úplně zapomeneme, že jsme hlavně ženami a opomeneme nároky vlastního já. Pokud děláme vše jen pro ty okolo, i když je to hezké a potřebné, po čase dosáhneme dna a pak už není z čeho dávat.
Pak život pěkně zkysne…
Přečtěte si povzbuzující příběh ženy, která našla opět cestu sama k sobě…

srpen2014_dulezitedetstvi

Je to každá pátá

To znamená, že čtyři ženy jsou tomu ušetřeny. Naštěstí. Je to hodně nebo málo? Není to příjemný a vím, že by to nikdo nechtěl nikdy zažít. Někdy to ale zažijeme a dlouho ani netušíme, že už jsme v tom až po uši. Nejdřív v lásce, a pak v týrání. Nikdy láska tolik nezhořkne jako v moment, kdy se smísí s krví a slzami.
Otevřeli jsme téma, které zatraceně bolí – na těle a hlavně na duši.
A je taky trochu neviditelné – dlouho hlavně těm, kteří hrají hlavní roli. Jak takový příběh začne si můžete přečíst v intimní zpovědi té, která se zčista jasna ocitla právě na tom pátém místě…

srpen2014_piatazena

Pořádně se vyspat a mít se ráda

Láska. To je ten zdroj energie v našich životech.
Aby láska mohla proudit od nás k lidem, i do celého světa, musíte mít nejdřív lásku ve svém srdci. Musíte začít u sebe – sami v sobě. Začít nejblíž, jak je to možné, protože to je stále opomíjené místo pro pěstování lásky.
Jakmile víte jak naplnit vlastní srdce, ta ostatní se začnou vaší láskou tak nějak plnit sama.
Vaše změna brzy zaplaví všechno kolem. Změna, o kterou se pokoušíte zas a znovu navzdory nezdaru a pocitu, že se nic neděje. Pokud ne dnes, tak možná zítra, nebo za měsíc.
Jen se nebát chyb. Nebát se udělat ten krok a chvilku třeba i váhat…

Jak síla soustředění se na sebe a na věci, které mohu ovlivnit a změnit, skutečně změnila „celý svět“ a dala možnost rozkvést jednomu snu, najdete v příběhu ženy, která se našla a vykročila za svými sny…

srpen2014_jakrozkvest

Chyťte tu zlatou mušku!

Taky toužíte po štěstí, naplnění a propojení s vlastním nitrem? Zkoušíte různé techniky a někdy si připadáte možná trochu bláznivě, protože každý po vás chce abyste dělali to či ono a vy vůbec netušíte, jak toho všeho dosáhnout. Jen doufáte, že tohle bude konečně ta cesta, která vede k cíli…
Přestaňte doufat a skutečně se otevřete změně. Protože celý ten paradox změny je ukryt v tak trochu zakletém smyslu života – procesu zrození a umírání. Změna přichází v momenty, kdy si dovolíte pustit jistotu a nekontrolovaně necháte zpustošit to staré, aby mohlo vzniknout nové – větší, zářivější a opravdovější. Je to trochu směšné, co. Tak se zasmějte!
Dovolte si zasmát se sami sobě a užít si svůj přerod…

srpen2014_bytstastna

 

Mějte krásné babí léto!

Když se člověk potká s Vladimírem Vymětalem, nikdy nevíte, co se stane. A i tentokrát to dopadlo “jinak”. Top super kouč Vláďa Vymětal teď s Centrem změn otevírá třetí ročník prázdninové letní školy štěstí a při té příležitosti jsme se potkali u nás v Brně a sedli si na zem. Skutečně.

Pustil jsem nahrávání a ptal se Vládi na to, jak to udělat, aby byl člověk šťastný i když:

Se mu děje skutečné neštěstí
Má málo peněz
Zažívá stres
Má nedostatek lásky
Málo sebevědomí
Žádný talent
Nestojí za nic
Nevěří si
Práce ho nebaví
Je tlustý
Unavený
Nikdo ho neposlouchá
Je nikdo
Nevychází s rodiči
Má vše, ale štěstí necítí
Strašně žárlí
Dře a peníze nikde…

Jak uvidíte, příčina vedoucí k neštěstí u všech těchto důvodů je jen jedna. Ale naprosto důležitá pro nás všechny.

Udělejte si čas teď nebo si stáhněte MP3 k vodě a zaposlouchejte se.

(Stáhněte si audio jako mp3 kliknutím na ikonku v pravo nahoře na přehrávači.)

Pokud teď nejste šťastní, jak chcete, pak je tato nahrávka a rozhovor “na zemi” s Vláďou právě pro vás!

Šťastné prázdniny.
– David

PS: pokud jste při poslechu cítili lehkost a rádi byste ji zažívali častěji, pak je tohle taky pro vás.

A pokud toho ještě nemáte dost, tak zmiňovaný Hangout z loňska je tady: