Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

 10x, tahle myšlenka, tenhle koncept není z mojí hlavy. Nakonec co je vlastně z naší hlavy? Všechno už bylo někdy dříve vymyšleno. Každopádně tohle jsem poprvé slyšel od Dana Sullivana, což je anglický kouč, a ten prezentoval tuhle myšlenku nebo techniku pokládání otázek 10x. V čem spočívá, jak vám může posloužit?

Pokud chceme mít ve firmě větší obrat, pokud chceme více zákazníků, pokud chceme něco zjednodušit, tak si začneme věci plánovat. Řekneme si, že příští rok budeme mít obrat větší o 15 %. Nebo si řekneme, že zefektivníme naši technickou podporu o 25 % další měsíc. Začneme si plánovat, začneme přemýšlet nad tím, jak věci dělat jinak, jak je zlepšit, o něco je zefektivnit a třeba je zrychlit nebo nějak zjednodušit.

Jenže to, co se stane, je, že začneme pracovat na tom vstupu, abychom měli jiný výsledek, začneme ten vstup opracovávat, nějak ho měnit. Jenomže ne vždycky dojdeme k výsledkům, které nás uspokojí, které by byly takové, které opravdu chceme, které by způsobily větší rozdíl. Je to proto, že růst deset patnáct procent nás často vůbec neinspiruje, ale často je to spíše o tom, že tenhle přístup ke změně, k růstu neaktivuje něco, co v nás opravdu skutečně je. Neaktivuje v nás to nejlepší, ten nejlepší způsob, ty nejlepší nápady, nejlepší myšlenky, naše nejlepší schopnosti a vědomosti.

Potřebujeme totiž položit jinou otázku. A tohle je právě 10x. Musíme se začít ptát, ne jak něco změnit o deset, patnáct, padesát procent, potřebujeme se zeptat úplně jinak. A Dan Sullivan říká: „Zeptejte se, jak něco změnit desetkrát.“ Jak desetkrát víc získat a nadchnout vaše klienty, jak desetkrát víc zjednodušit to, co právě děláte, jak mít stejné výsledky, ale mít desetkrát více času, jak prodávat stejně, ale dělat to za desetkrát méně nákladů.

Tohle je otázka, kterou si musíte položit. Protože pokud si tuhle otázku položíte, tak často musíte úplně opustit ty vaše předchozí koncepty. Potřebujete opustit to, jak jste to dělali doteďka, potřebujete zapomenout na to, jak jste věci dělali doposud, a potřebujete najít úplně nový způsob. Potřebujete vytvořit nový přístup k věcem, potřebujete se na ně podívat úplně z jiné části. A tohle právě vytvoří úplnou živost a svěžest nových myšlenek, nových nápadů, inovačních věcí do vaší firmy, do vaší práce, do vašeho dělání věcí.

Myslím si, že my všichni můžeme tenhle koncept 10x aplikovat do firemních věcí, podnikatelských věcí, můžeme ho aplikovat i do našich rodinných vztahů, při práci s našimi dětmi, když se s nimi bavíme, když vymýšlíme hry, jak zlepšit vztah, jak zlepšit malé věci v každodenním životě, které jsme dělali nějakým způsobem, ale nepoložili jsme si otázku, jak je dělat desetkrát jinak, desetkrát svěžeji, efektivněji, jednodušeji, s desetkrát větším nadšením. Tahle otázka v nás aktivuje to nejlepší, co v nás je, aktivuje v nás něco nového, a tak si ji pokládejte co nejčastěji.

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Myslím, že dnes už většina lidí začíná chápat, že úspěch nemá nic společného s tím, co je někde tam venku, nebo s tím, kde jsme se narodili, v jaké rodině, nebo co jsme studovali, zda jsme z chudých, nebo jiných poměrů, ale že úspěch má něco společného s naší myslí. To, jak přemýšlíme, jak k věcem přistupujeme, jak naše myšlení následně převádíme do dělání, rozhoduje o tom, zda jsme extrémně úspěšní, nebo ne. To odlišuje naprosto průměrného člověka od extrémně úspěšného člověka. Je to myšlení, je to schopnost na věci se dívat a přemýšlet o nich. Pokud je rozdíl v tom, jestli něco dokážete, nebo nedokážete, zda máte v něčem výsledek, nebo naopak v něčem havarujete, je to jenom o tom, jak o věcech přemýšlíte a jak k nim přistupujete.

Jaký je tedy rozdíl mezi extrémně neúspěšným a extrémně úspěšným člověkem? Všichni máme sny a sníme o tom, co děláme, co budeme dělat, co chceme, co nechceme, a je jedno, jestli jsme chudí, nebo bohatí, všichni sníme a máme vize a představy. A když máme nějakou představu, tak rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem je, jak k té věci přistoupíme. Pokud si třeba řekneme: hm, tohle bych chtěl, ale já nejsem jako oni, tak jestliže tohle řekne člověk úspěšný, otázka není, jestli je, nebo není jako oni, otázka je, jak to udělám, abych byl jako oni. Neúspěšný člověk bohužel při téhle otázce přestane věci dělat.

Jak se to můžu naučit?

V jiném případě, kdy neúspěšný člověk řekne, no jo, ale já neumím tohle a tohle. Umět, nebo neumět, to zde nehraje roli. Úspěšný člověk se ptá, ok, jak se tu danou dovednost můžu naučit, co můžu udělat pro to, abych se danou věc naučil. A jde ty věci dělat. To znamená, opět ho tahle otázka nemůže zastavit. Jestli něco umím, nebo neumím, nemůže úspěšného člověka zastavit, prostě hledá řešení, jak tu věc udělat.

Další příklad je, zda něco máme, nebo nemáme. Můžeme mít nějaké prostředky, můžeme mít peníze na podnikání, ale nemusíme mít peníze na podnikání. Každopádně pokud naše odpověď je: nemám peníze, a tak nemohu pokračovat, zastavím se, tak logicky do cíle nemůžu nikdy dojít. Správná otázka je: ok, co můžu udělat, co mám udělat pro to, abych tu danou věc získal? Koho mám oslovit, s kým se musím spojit, co musím udělat?

Můžete si to představit jako takový kruh, lidé často jdou proti tomu kruhu, a na tom kruhu jsou otázky, které všichni známe. První otázka je PROČ, druhá otázka je CO, další je KDO, KDY, KDE a JAK.

Vzpomeňte si na váš případ, kdy jste měli nějaký sen, kdy jste chtěli začít něco dělat, když jste měli nějaký nápad. Možná jste se s tímhle nápadem svěřili partnerovi nebo kamarádovi a dostali jste jednoduchou otázku: no jo, ale jak to chceš udělat? A tahle otázka na nějaké úrovni zabila to, co jste měli v hlavě, to, co jste vymysleli, protože jste přeskočili všechny ty otázky před ní. Otázka JAK je totiž často otázka, kterou si musíte klást až na posledním místě.

Otázky

Na prvním místě je třeba si klást otázku PROČ. Proč tu věc chcete, proč se tím chcete zabývat, co vám to dá, co je tím důvodem, proč se do téhle věci chcete pustit? Ve chvíli, kdy znáte svoje proč, můžete se pustit do druhé otázky, a to je CO.

Co tedy musíte udělat v tom, abyste uspěli? Co je třeba? Jaká strategie, jaké nástroje, co potřebujete k tomu, abyste se do vašeho cíle dostali? Tím se dostanete k třetí části a tím je KDO.

Kdo vám může pomoci? Kdo vám může poradit s tím, co nevíte? Kdo vám může pomoct s tím vaším nápadem, s kým můžete spolupracovat, kdo má informace a zdroje, které nemáte?

Ve chvíli, kdy máte KDO, můžete postoupit dál a můžete začít ty věci dělat v čase. Můžete se ptát otázku, KDY je začnete dělat a KDE je začnete dělat. Začnete ty věci sestavovat. A až nakonec se podíváte na to, JAK ty věci dělat. Ve chvíli, kdy projdete ty předchozí otázky, a teprve v tuhle chvíli se dostanete na jak, tak se děje malý zázrak, protože po té cestě objevíte odpovědi na otázky, které jste na začátku neznali. Často ta odpověď na otázku JAK není známá na startu, ale objeví se až po cestě.

A tak se nikdy nevzdávejte a nezastavujte se před situací, kdy nevíte, jak dál, kdy něco nemáte, kdy máte pocit, že nejste dostatečně dobří, že nemáte dostatek věcí nebo dostatek schopností. Tohle je zastavení jen pro neúspěšné lidi. Úspěšný člověk se vždycky ptá, jaký je další krok. Proč padáme? Proto, abychom se mohli zvednout a pokračovat. A v tom vám držím palce.

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Včera mi zazvonil telefon a moc rád bych se s vámi podělil o to, co mi řekla paní, která mi volala. Řekla: „Já potřebuji pomoc. Potřebuji se naučit komunikovat. Mám chuť něco dělat svým srdcem, ale neumím dobře komunikovat.“

A dalších pět minut mi velmi plynule, velmi výrazným, jasným hlasem vysvětlovala svou situaci a snažila se mě přesvědčit o tom, že to, co potřebuje, je naučit se komunikovat. Po několika minutách, co mě teprve pustila ke slovu, jsem jí řekl, že komunikuje velmi skvěle a že si vůbec nemyslím, že by potřebovala změnu a zlepšení komunikace.

Paní se zastavila, mlčela a pak se mě zeptala: „To myslíte vážně?“ Ale já jsem to myslel smrtelně vážně. Ta paní byla prostě úžasná, skvělá. Jediné, co jí bránilo v tom, aby vyrazila a žila svůj život, bylo nějaké její přesvědčení.

A mě to inspirovalo k tomu, abychom si dneska řekli pět věcí, které mi došly v poslední době. Těch pět věcí jsem nazval 5 věcí, které dělají, nebo na které myslí, chudáci. Chudáci v tom smyslu, že jsou to lidé, kteří neví, co se svým životem. My si o chudácích říkáme: „Jé, ten má smůlu, ten má neštěstí, zase se mu něco přihodilo.“ Nebo často nazýváme chudákem někoho, kdo nemá peníze: „Hm, to je chudinka, to je chudák, ten je chudý a nemá peníze.“ Anebo také nazýváme chudákem někoho, kdo je nemocný. Což ale znamená, že nemá moc nad svým životem.

Dneska se s vámi podělím o pět věcí, které když budete dělat, tak vám garantuji, že budete chudí.

Čekání na spasení

Tou první věcí, kterou pokud lidé dělají, tak budou zaručeně chudí do konce života, je, že čekají na spasení.

Jednoduše řečeno, čekají, že jim někdo pomůže, čekají na to, že se něco stane, že najdou svatý grál, že někde tam venku existuje něco, co jim převrátí život naruby, co jim dodá odvahu, chuť žít, dodá peníze, čekají, že všechno, co hledají, najdou někde venku. Ale tohle nemůže nikdy nastat. Je to čekání do konce života a pak v dalších životech se bude dít to samé. Pokud lidé čekají na to, že je někdo nebo něco spasí, je to nekonečné čekání.

Tak jestli na jisté úrovni, v různých oblastech vašeho života, stále na něco čekáte, nejspíš se nedočkáte. Je jediná cesta. Zastavit se, podívat se na tu oblast života a nečekat, ale vyrazit. Vyrazit do akce. Začít přemýšlet trošičku jinak a nečekat na spasení, protože spasení od nikoho a z žádné strany nepřijde. Jediný, kdo má moc spasit váš život, jste vy sami. Protože váš život se odehrává všude ve vašem těle, ve vašem vědomí. Přemýšlejte nad svým životem v tom smyslu, že vy máte tu zázračnou moc ho změnit, nikdo jiný.

Čekat na spasení je první cesta k tomu, aby se z lidí stali chudáci. Proto také když se podíváte, kdo vede naši zem, tak jsou to nyní lidé, kteří dávají lidem naději ve smyslu spasení. Jenže tohle je takový ten nekonečný běh psa za svým ocasem. Vy někoho vábíte a on vás následuje. Ale pokud neprocitneme, tak vám garantuji, že tam nahoře budou pořád ti stejní lidé. Protože, jednoduše řečeno, tam nahoře jsou jenom lidé, kteří jsou průměrem nás všech. Možná se vám to těžce poslouchá, ale opravdu tam nahoře, jsou lidé, kteří jsou průměrem nás všech.

Svět je nespravedlivý

Jaká je druhá věc? Druhá věc je, že chudí lidé si myslí, že svět je nespravedlivý. Jenže nespravedlnost neexistuje. Svět není ani nespravedlivý, ani spravedlivý. Svět prostě jednoduše je. Všechno, co tady kolem nás je, prostě jenom je. Není to dobré ani špatné. Je to prostě jenom úžasné a jedinou věc, kterou musíme udělat, je žasnout nad tím zázrakem, že vůbec žijeme, že naše tělo funguje tak, jak funguje, že všechno, co se kolem nás děje, vůbec může fungovat.

Takže svět není nespravedlivý. Svět prostě je, jaký je. A to, jak ho interpretujeme, je jenom naše vnímání v naší mysli, v našich myšlenkách. Pojďme změnit přesvědčení, že svět je nespravedlivý. Pojďme se na svět dívat jako na zázrak. Pokud tenhle pohled nenajdeme, spadneme do role těch chudáků, kteří si pouze stěžují, že někdo nebo něco se chová nespravedlivě. Ale takhle to není.

Šetří na horší časy

Třetí věc, kterou lidé dělají a budou do konce chudí, je, že šetří na horší časy. Protože co jsou peníze? Peníze jsou energie, je to tok, je to velmi jemná esence nějaké hodnoty, kterou vyměňujete, která se tady ve světě kolem nás točí, a záleží na tom, jaký vztah k té energii máte.

Pokud váš vztah je, že té energie je málo, že musíte šetřit, a že dokonce někdy v budoucnu budou horší časy, na které teď musíte šetřit, pak se vám ta energie zdaleka vyhne, protože tahle energie žádné horší časy nezná. Tahle energie miluje teď a tady. Miluje život, miluje tok, miluje akci.

Představte si to jako řeku, která plyne. Někdy je klidná, někdy je velmi bouřlivá. A tohle je o penězích. Když zastavíte vodu v rybníce, co udělá? Ztuhne, zesmrádne. To stejné peníze. Pokud je dáte pod polštář, na vkladní knížku nebo do nějakého skvělého investičního fondu, tyhle peníze tam zatuchnou.

Dovolte si ne utrácet horem spodem a nevážit si vašich peněz, ale dovolte si peníze užívat. Rozdělte si je na skupinky a jednu si užívejte, mějte z ní radost, dopřejte si sobě a vaší rodině to, co chcete, to, co jste celý život chtěli. A pak si můžete odložit část peněz a ty investovat nebo mít je jako nějakou zálohu. To je v pořádku. Ale změňte ten program, kdy šetříte na horší časy. Peníze musí téct, musí být ve flow. Šetřit na horší časy se nevyplácí a dělají to chudáci.

Myslet hlavně na druhé

Jaká je čtvrtá věc? Čtvrtá věc je myslet hlavně na druhé. Pokud lidé myslí hlavně na druhé, stává se, že pak nemyslí na sebe, nemají se rádi, a to znamená, že nejsou šťastní, naplnění a druhým ze sebe nemohou nic dát.

Je obrovský omyl, když si lidé myslí, že budou žít naplněný a úžasný život, pokud nemyslí na sebe, ale myslí jen na druhé. Nemůžete totiž dát lásku někomu druhému, jestliže nedáváte lásku sami sobě. Nemůžete někoho udělat bohatým, když vy nejste bohatí. Nemůžete v letadle zachránit malé dítě, pokud si tu masku nenasadíte nejdříve vy a nemáte kyslík, abyste žili. Potřebujete kyslík, energii, potřebujete si uvědomit, že jste skvělí, dokonalí, že jste vlastně láska. Začněte se milovat, protože pokud se tohle nestane, nemůžete to předat dál.

A tak možná to, že o sebe teď nepečujete, že se o sebe nestaráte, že pořád něco děláte pro druhé, staráte se, co si jiní lidé myslí, jak na vás reagují, prostě jste neustále myšlenkami u druhých lidí, znamená, že jste chudí. Tohle vede k tomu, že lidé budou chudí, pokud nezmění tento program.

Po škole se už neučit

Pátou věcí, o kterou se s vámi chci dneska podělit, proč jsou lidé chudí a co vede k tomu, že budete chudí do konce života, je, že po škole se takoví lidé přestanou učit. Když se člověk přestane učit poté, co odešel ze základky nebo z gymplu, odkudkoliv, klidně i po vysoké škole, tak bude chudý.

Vzdělávání je totiž celoživotní proces. Vy víte, že moje heslo je: „Učit se od nejlepších na světě.“ A já vás k tomu zvu a garantuji vám, že budete bohatí na všech úrovních, ve financích i ve všech oblastech života, pokud se budete učit, budete se vzdělávat, budete otevření novým myšlenkám, necháte se inspirovat druhými lidmi. Učit se je celoživotní cesta. Každý mistr je především žákem. Každý mistr se neustále učí, vzdělává a sleduje, co se kolem něj děje. Jestliže to neuděláte, budete chudí.

To bylo pět věcí, o které jsem se s vámi chtěl dneska podělit. A ne náhodou tou poslední věcí je se učit. V posledních měsících sledujete, co se stalo po Milionovém impériu. Lidé začali objevovat sami sebe, začali si uvědomovat, že v sobě mají milionové impérium, a začali ho sdílet s druhými lidmi.

Mám obrovskou radost, že jsou mezi vámi lidé, kteří si své vědomosti, životní zkušenosti a svůj životní příběh nenechávají pro sebe, ale dělí se o ně s druhými lidmi. Takže ta videa, programy, akce, projekty, které tady teď vznikají, jsou přesně tou cestou, kde se můžete vzdělávat, můžete se dozvědět úžasné věci, můžete potkat úžasné lidi.

Dívejte se na věci, které se vám v životě dějí. Dívejte se, zda váš život spěje k chudobě, nebo k bohatství, protože který směr si vyberete, je jenom na vás a je to jenom ve vaší hlavě, kterou cestou se vydáte.

Mějte se krásně. Díky, že jste sledovali tohle video. Nezapomeňte na těchto pět věcí, které jsme si řekli a které jistě vedou k chudobě, a užívejte si život a zjednodušte si ho i díky internetu.

ZivotaFirma20_11_ProcBuduChudy_DavidKirs1