Reportáž: Jak vypadá setkání Firmy 2.0?

Od dob, co pamatuji (tedy od října 2012) je milou tradicí každoměsíční pravidelné setkávání týmu Firmy 2.0. Pro běžnou firmu, která se setkává den co den v kanceláři, by toto mohlo být spíše podivnou tradicí, nicméně pro svobodnou firmu, která funguje ve své podstatě online a to všude po České republice (a někdy i ve světě), kde většina členů týmu pracuje ze svého domova a komunikuje spolu pomocí internetu, je každoměsíční setkávání takovou milou nutností.

Internet a virtuální doba mají mnohá plus, spousta věcí jde dělat rychle, efektivně. Internet nám dává svobodu. Každopádně setkání tváří v tvář má úplně jinou energii, než skype call nebo hangout, takže i přesto, že využíváme nástroje internetu na maximum, potřeba osobního setkávání tím nevymizela.

setkani-firmy-2-0-1

Jedno z takových setkání proběhlo právě pár dní zpátky, v sobotu 26. dubna, a to tentokrát v domě naší paní šéfové Bohdany Kabátové ve Frýdlantě nad Ostravicí. Toto místo je pro naše setkávání neobvyklé, protože zatím téměř vždy jsme se setkávali v domě u Kiršů v Brně. O to zajímavější setkání bylo. V mezičase proběhlo taky setkání Firmy 3.0 🙂 a to o pár domů dál u Markéty Danišové, kde hlídací četa zaopatřila a zabavila všechny zúčastněné děti setkání.

Jak setkání Firmy 2.0 probíhalo tentokrát?

Obvyklým startem každého setkání je tzv. „kolečko“, kdy každý člen týmu má slovo a prostor na to říct, co potřebuje, obvykle jak se má a jaký byl pro něj uběhlý měsíc. Pomáhá nám to sladit se na společnou vlnu a taky se rychle zorientovat v tom, jaká nálada v týmu panuje a co kdo řeší, jak se kdo má. Leckdy se při tom člověk dozví i nějaký ten drb, takže abychom nebyli tak vážní, tak tady je pár z toho setkání:

  • Kuba Trnčák tentokrát přišel na setkání pěšky a zmokl tak, že následně strávil 30 minut ve sprše. Na otázku, jaké to bylo odpověděl, že se těší, až zase zvlhne.
  • David Kirš si bral trochu osobně to, že dvanuláci mají radost z toho, že se po dlouhé době konečně setkání koná někde jinde, než v Brně a není tedy jisté, zda se ke Kiršům ještě podíváme.
  • Den před setkáním celého týmu proběhlo setkání dílčího týmu SmartEmailingu, který strávil večer grilování a hodováním u Danišů. Přestože Markéta Danišová prohlásila, že je naplněná vděčností za to, že může hostit členy týmu ve svém domě, Václav Růt oponoval, že po takové grilovačce je naplněn lecčíms, ale vděčnost se tam už nevleze.

Davidova chvilka osvícení

Tak jsme (s nadsázkou) nazvali tradiční vstup majitele a šéfa Firmy 2.0 Davida Kirše, který obvykle po úvodním kolečku následuje. Osobně musím říct, že toto jsou ty části setkání, ve kterých vždycky najdu nějaký posun a AHA moment a je pro mě přínosný.

Tentokrát na téma vedení týmu a fungování firmy jako kmene, inspirováno knihou Zrození kmenového vůdce o tom, že na úrovni týmu fungují lidé v různých výchozích pozicích. Tou primární je pozice oběti, která se staví k řešení pozitivních i negativních situací v rámci firmy i vně ve stylu „to oni“. V okamžiku, kdy člověk objeví své sebe-vědomí a svou hodnotu často přichází pozice „to já“, což je dle mé zkušenosti situace, kdy mnoho lidí pocítí potřebu se osamostatnit a nepokračovat na další level, kterým je „to my“ – to my tvoříme, to my jsme zodpovědni jako tým, to my jako tým inspirujeme. Poslední úroveň pak David nazval „to jedno“ a pokud se mi podaří od Bohdany získat záznam této části Davidovy chvilky osvícení, dám vám tady odkaz 🙂

Následovalo zamyšlení a odpovězení si individuálně na otázky: 

  1. Čeho se vlastně snažíme dosáhnout?
  2. Jak zjistíme, že jsme úspěšní?

Zkuste si na ně taky odpovědět, a to jak z pozice „já“ – tedy čeho vy osobně se snažíte dosáhnout a jak zjistíte, že jste úspěšní a taky z pozice „my“ – čeho se snažíte dosáhnout v rámci týmu, ve kterém pracujete a jak jako tým/firma zjistíte, že jste úspěšní.

setkani-firmy-2-0-3

Před obědem jsme ještě informovali o záměru nového blogu PodnikámeSrdcem.cz a o jeho fungování s možností všech členů týmu k tomu dát své námitky, otázky nebo se zeptat na nejasnosti a následoval oběd, obohacený tentokrát výslužkou ze svatby našeho grafika Martina Dolenského. Ku příležitosti svatby jsme taky předali hromadný svatební dar – Povinnou výbavu na společné cesty manželským životem.

petra-martin-svatebni-dar2

Superfirmáci na scéně 🙂

Po obědě následovalo několik milých každoměsíčních tradicí. Tou první je, že v průběhu obědové přestávky má každý člen týmu možnost napsat na lístek jméno toho člena týmu, který měl pro něj a jeho práci za poslední měsíc největší přínos. Následně se vylosují dva vítězové, superfirmáci měsíce, kteří kromě trofeje získají i oficiální „čas pro sebe“ v hotelu Infinit – poukázku na relax.

Tento měsíc se stali superfirmáky měsíce Markéta Danišová a já, Stáňa Mrázková (nový blog PodnikámeSrdcem se líbí). Těším se do Infinitu na masáž 🙂

A hned další příjemnou tradicí je oslava všech narozenin uběhlých v posledním měsíci. Zatímco obvykle se toto týká jednoho až dvou lidí, přelom března a dubna byl na narozeniny hodně bohatý a oslavenců se sešlo hned 8. V následující půlhodině program vyrušovalo šustění obalů od čokoládek Merci.

Seznámení s detaily firemní struktury

Bohdana Kabátová s Davidem Kiršem v posledních měsících pečlivě pracovali na rozpracování detailně propracované firemní struktury, se kterou se celý tým v následujících hodinách seznámil. Zjednodušeně řečeno tak každý mohl vidět svou pozici a zodpovědnost v souvislostech s ostatními členy týmu, ujasnit si, na koho se s čím obracet, stejně jako pochopit, na jakých pilířích firma staví. Věřím, že detailněji o tvorbě firemní struktury napíše Bohdana samostatný článek, protože si myslím, že to může být skvělou inspirací pro další majitele firem.

Na to jsme volně navázali novou strategií prodeje, kterou právě David Kirš se Stáňou Mrázkovou v těchto dnech vytvářejí a promýšlejí a proto jsme chtěli tým seznámit s konceptem na další měsíce. Padlo slovo i na systém odměňování, který se bude teď v rámci nově vzniklé struktury taky vybrušovat, stejně jako na koncept nově vzniklého blogu PodnikámeSrdcem.cz a jeho navazujícího sourozence, který vznikne co nevidět.

A na závěr trocha srandy – protože při úvodním ranním kolečku mnoho členů týmu řeklo, že by se chtěli setkávat častěji, rozhodli jsme se to zrealizovat v trochu vtipnější formě a to tak, že se vylosovaly náhodné dvojice, které spolu v následujícím měsíci stráví jeden den nebo odpoledne, ať už pracovně nebo volnočasově a užijou si tak trochu nevirtuálního lidského kontaktu 🙂

Při závěrečném „kolečku“, které tradičně probíhá formou sdílení toho, s jakými pocity člověk ze setkání odchází, hodně lidí sdílelo radost z toho, v jak pohodovém duchu se tentokrát setkání neslo a Vašek Růt se nabídl, že poprázdninové setkání uděláme v jeho novém domě v Jižních Čechách. Těšíme se 🙂

 

 

Stanislava Mrázková

je spokojená a šťastná žena, která si plní své sny a miluje svou práci. Projektová manažerka několika úspěšných online kampaní Firmy 2.0, expertka na online marketing, podnikatelka z pláže, autorka online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní a knihy Podnikání z pláže.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.