Peníze ≠ práce

Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Rád bych se s vámi podělil o jednu zkušenost, kterou jsem si v posledních pár měsících zažil na vlastní kůži. Řekl bych, že existuje taková naprosto běžná logika, že čím více práce dáme, tím více peněz dostaneme. Čím více budeme pracovat, tím více budeme mít peněz. Čím více se budeme dřít, tak odměnou za to bude více peněz. Mám však pocit, že to takhle vůbec není. Práce samozřejmě má vliv na to, jaká je vaše odměna, jaká je výše vašeho konta, ale v úplně jiné logice, než si myslíme.

Na jednoduchém grafu vám ukážu, co jsem si sám zjistil. Myslím si, že když se rozhlédnete kolem sebe ve svém vlastním životě, zjistíte, že graf, který teď nakreslím, se možná bude hodně rovnat i tomu vašemu.

Na začátku to funguje

Na začátku, když se pustíte do nějakého projektu nebo do nějaké činnosti, do nějakého byznysu a podnikání, tak samozřejmě investovaná energie je nějak rovna tomu, kolik vyděláváte peněz. Je třeba ty věci nastartovat, vydáváte více a více energie a roste práce a rostou příjmy. Jenže existuje nějaká špička, na které se najednou ten výdělek zastaví. Vy pořád víc pracujete, sedíte u počítače, pořád se hodně snažíte, dřete, dřete, a ty peníze nepřibývají. Naopak začnou klesat. Začnou klesat, aby se ustálily na nějaké konstantní, fixní hladině, na které pak zůstávají. A i když vydáváte více a více energie, pracujete a dřete, tak více peněz nepřichází.

Čím to je? A je vůbec možné tohle nějak změnit? Co se s tím dá udělat? Myslím si, že princip toho, že věci máme dělat s radostí, s lehkostí, že je máme dělat ve flow, je vám asi známý. Také si myslím, že má něco společného i s tímto konceptem. Protože pokud je té vydané energie najednou už moc, ty věci prostě netečou. My se to ale snažíme takzvaně urvat, když to nejde velkou silou, půjde to ještě větší silou. Na tohle právě energie peněz a vůbec věcí kolem skvěle funguje. Není totiž možné věci urvat, protože váš život pak bude stát za houby.

Jak tedy udělat, abychom mohli pracovat tak akorát a vydělávat tak akorát? Myslím si, že je třeba do toho zapojit jeden koncept, kterému říkám oblíbeným, respektive naprosto běžným slovem spolu-práce.

Můžete samozřejmě pracovat, že zvýšíte vaši sazbu, zvýšíte vaši odměnu za to, jak pracujete, a tím zvýšíte svoji hodnotu. Zase se však dostanete na nějaký limit a dál nepůjdete. Takže pokud najdete tu vaši optimální úroveň, ve které se s vydanou energií vůči penězům chcete pohybovat, jak pak ty věci akcelerovat dál? Odpovědí je spolu-práce.

Pak je potřeba začít spolu-pracovat

Takže peníze rozhodně nerovná se práce, ale peníze = práce × práce druhých. Možná to zní pro některé z vás příliš ostře, napadne vás: aha, já budu vydělávat na práci druhých. Naopak, je důležité začít spolu-pracovat. Tedy zaměřte se na to, co vám jde, a najděte si na jiné věci někoho dalšího, kdo vám s tím pomůže.

Například na internetu v online byznyse nemůžete dělat všechno. Jsou lidé, kteří se snaží natáčet si videa, udělat si svůj web, napsat si svoje texty, pak ty věci chtějí dokonce naprogramovat na internetové stránky, všechno si provozovat a podobně. Ano, mnoho věcí se zjednodušuje a zjednodušuje a můžeme si je dělat sami. Jenže pak vám asi nezůstává čas na to, kde máte největší flow, kde máte největší sílu, kde vám to nejvíc teče a co jsou vaše silné stránky.

Zapojte do vaší práce, do vašich aktivit spolupráci s jinými lidmi. Řekněte si, co už fakt dál dělat nechcete. U čeho se dřete. Kde vydáváte více energie, než se vám vrací. Přesně tohle jsou ta místa, která je potřeba identifikovat a předat, delegovat ty činnosti dalším lidem. Najít si někoho, kdo je na to skvělý. Pokud vás nebaví účetnictví, proč se každý rok trápíte s tím, abyste si doplnili daný Excel? Možná čas, který uvolníte, můžete dát do něčeho mnohem smysluplnějšího.

Uvědomte si, že skutečně dřina není to, co by zvyšovalo množství peněz na vašem účtu. Začněte nad věcmi přemýšlet, a především začněte spolupracovat s druhými a využijte silné stránky jiných lidí.

penize-prace-spoluprace

 

David Kirš

David Kirš žije v Brně s Alicí, je táta Klárky, (info)podnikatel, lektor, zakladatel SmartEmailingu a Firmy 2.0, tvůrce online programů Miliónové impérium a EmailAcademy a je mentorem ve výcviku Cesta pravého muže. Zvedl v Čechách a na Slovensku vlnu info-podnikání, je vášnivým propagátorem poctivého email marketingu a info-marketingu a dnes učí novou generaci podnikatelů, jak si (nejen) díky internetu zjednodušit život.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.