Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Myslím, že dnes už většina lidí začíná chápat, že úspěch nemá nic společného s tím, co je někde tam venku, nebo s tím, kde jsme se narodili, v jaké rodině, nebo co jsme studovali, zda jsme z chudých, nebo jiných poměrů, ale že úspěch má něco společného s naší myslí. To, jak přemýšlíme, jak k věcem přistupujeme, jak naše myšlení následně převádíme do dělání, rozhoduje o tom, zda jsme extrémně úspěšní, nebo ne. To odlišuje naprosto průměrného člověka od extrémně úspěšného člověka. Je to myšlení, je to schopnost na věci se dívat a přemýšlet o nich. Pokud je rozdíl v tom, jestli něco dokážete, nebo nedokážete, zda máte v něčem výsledek, nebo naopak v něčem havarujete, je to jenom o tom, jak o věcech přemýšlíte a jak k nim přistupujete.

Jaký je tedy rozdíl mezi extrémně neúspěšným a extrémně úspěšným člověkem? Všichni máme sny a sníme o tom, co děláme, co budeme dělat, co chceme, co nechceme, a je jedno, jestli jsme chudí, nebo bohatí, všichni sníme a máme vize a představy. A když máme nějakou představu, tak rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem je, jak k té věci přistoupíme. Pokud si třeba řekneme: hm, tohle bych chtěl, ale já nejsem jako oni, tak jestliže tohle řekne člověk úspěšný, otázka není, jestli je, nebo není jako oni, otázka je, jak to udělám, abych byl jako oni. Neúspěšný člověk bohužel při téhle otázce přestane věci dělat.

Jak se to můžu naučit?

V jiném případě, kdy neúspěšný člověk řekne, no jo, ale já neumím tohle a tohle. Umět, nebo neumět, to zde nehraje roli. Úspěšný člověk se ptá, ok, jak se tu danou dovednost můžu naučit, co můžu udělat pro to, abych se danou věc naučil. A jde ty věci dělat. To znamená, opět ho tahle otázka nemůže zastavit. Jestli něco umím, nebo neumím, nemůže úspěšného člověka zastavit, prostě hledá řešení, jak tu věc udělat.

Další příklad je, zda něco máme, nebo nemáme. Můžeme mít nějaké prostředky, můžeme mít peníze na podnikání, ale nemusíme mít peníze na podnikání. Každopádně pokud naše odpověď je: nemám peníze, a tak nemohu pokračovat, zastavím se, tak logicky do cíle nemůžu nikdy dojít. Správná otázka je: ok, co můžu udělat, co mám udělat pro to, abych tu danou věc získal? Koho mám oslovit, s kým se musím spojit, co musím udělat?

Můžete si to představit jako takový kruh, lidé často jdou proti tomu kruhu, a na tom kruhu jsou otázky, které všichni známe. První otázka je PROČ, druhá otázka je CO, další je KDO, KDY, KDE a JAK.

Vzpomeňte si na váš případ, kdy jste měli nějaký sen, kdy jste chtěli začít něco dělat, když jste měli nějaký nápad. Možná jste se s tímhle nápadem svěřili partnerovi nebo kamarádovi a dostali jste jednoduchou otázku: no jo, ale jak to chceš udělat? A tahle otázka na nějaké úrovni zabila to, co jste měli v hlavě, to, co jste vymysleli, protože jste přeskočili všechny ty otázky před ní. Otázka JAK je totiž často otázka, kterou si musíte klást až na posledním místě.

Otázky

Na prvním místě je třeba si klást otázku PROČ. Proč tu věc chcete, proč se tím chcete zabývat, co vám to dá, co je tím důvodem, proč se do téhle věci chcete pustit? Ve chvíli, kdy znáte svoje proč, můžete se pustit do druhé otázky, a to je CO.

Co tedy musíte udělat v tom, abyste uspěli? Co je třeba? Jaká strategie, jaké nástroje, co potřebujete k tomu, abyste se do vašeho cíle dostali? Tím se dostanete k třetí části a tím je KDO.

Kdo vám může pomoci? Kdo vám může poradit s tím, co nevíte? Kdo vám může pomoct s tím vaším nápadem, s kým můžete spolupracovat, kdo má informace a zdroje, které nemáte?

Ve chvíli, kdy máte KDO, můžete postoupit dál a můžete začít ty věci dělat v čase. Můžete se ptát otázku, KDY je začnete dělat a KDE je začnete dělat. Začnete ty věci sestavovat. A až nakonec se podíváte na to, JAK ty věci dělat. Ve chvíli, kdy projdete ty předchozí otázky, a teprve v tuhle chvíli se dostanete na jak, tak se děje malý zázrak, protože po té cestě objevíte odpovědi na otázky, které jste na začátku neznali. Často ta odpověď na otázku JAK není známá na startu, ale objeví se až po cestě.

A tak se nikdy nevzdávejte a nezastavujte se před situací, kdy nevíte, jak dál, kdy něco nemáte, kdy máte pocit, že nejste dostatečně dobří, že nemáte dostatek věcí nebo dostatek schopností. Tohle je zastavení jen pro neúspěšné lidi. Úspěšný člověk se vždycky ptá, jaký je další krok. Proč padáme? Proto, abychom se mohli zvednout a pokračovat. A v tom vám držím palce.