Audio verze

podcasts_iconPodcast na iTunes

Představte si, že tohle, co jsem nakreslil na tento flipchart, jsou všechny potenciální možnosti a věci v celém vesmíru. Všechno, co se může stát. Jakákoli věc, myšlenka, hmota, nehmota, všechno, co je možné a co je k dispozici, je nakresleno, symbolizováno tímto obrazcem.

A v tom všem, co je tady kolem nás, se někde nacházíme my a přemýšlíme. Narodíme se a začneme se učit ty věci. Postupně jdeme krok za krokem životem a hledáme, co je to naše, kam chceme dojít. Nakonec v životě tak nějak žijeme a zjistíme, že jsme se uzavřeli do takové malé formy. Je to forma našich vědomostí, znalostí, to, co si o životě myslíme.

Kdybychom tu lidskou formu, to, co si každý z nás myslí o životě, nakreslili do tohoto schématu, možná by to vypadalo nějak takto (ve videu)… Možná tenhle výřez by symbolizoval to, co je ve vašem životě, čemu věříte, co si o životě myslíte, co je pravda a co pravda není.

Někdo jiný kolem vás by zase měl trošku jiné vidění světa a to by vypadalo nějak jinak…

A tak jsme všichni v tomhle modelu nějak naformátováni a každý máme nějaké omezené vidění toho, co je možné.

Jsme uzavřeni v krabici

Tohle mi přijde velmi důležité, protože když se podíváme na všechny možnosti, co je na světě k dispozici, tak my se často uzavřeme do naší krabice, uzavřeme se za naše dveře, do našeho domu, vyhlížíme okýnkem, ale nechceme vlastně vidět, co je tam venku.

Je to nějaký koncept, který jsme se naučili. Uzavřeme se a nechceme jít dál. Ale to je obrovský limit toho, co v životě můžeme mít a co můžeme v životě zažít. Je to obrovský limit toho, co je život.

Pokud vezmeme, že tohle je život, tak pozvánka v dnešním videu je, abyste rozšířili vaše hranice, abyste se rozšířili o kousek někde, kde možná teď pro vás není vůbec nic, abyste otevřeli dveře toho, co je možné.

My samozřejmě v životě věříme, co je možné, co není, kolik můžeme vydělávat peněz, jak skvělý můžeme mít vztah. Moje zkušenost je – pokud se otevřete možnosti, že něco může být tam, kde si myslíte, že nic není, tak se to tam skutečně objeví.

Kolik toho vím

Existuje ještě jeden nákres, který jsem viděl před mnoha lety na jednom semináři. Ukazuje, jak je to s našimi znalostmi a vědomostmi.

Když vezmete, že tohle všechno jsou všechny znalosti a vědomosti na světě, tak my asi přiznáme, že jen výseč je něco, co víme. Prostě něco víme a jsme si vědomi toho, že víme. Pak je tady další část, o které jsme schopni říct, že jsou taky věci, které nevíme. To znamená, nevíme o všem úplně všechno a přiznáme, ano, o těchto věcech něco nevím. Jenže ta největší část tam stále zůstává. A ta největší část je nevím, že nevím.

A tak se otevřete tomu, co nevíte. Nebojte se říct nevím, protože za nevím je většinou něco naprosto úžasného a pro nás nového, něco, co nás oživí a co nám dá do života novou příležitost. Také vzpomeňte na rozdíl mezi vzděláním a moudrostí. Vzdělání je něco, co se snažíme získat, dostat do sebe, naplnit ty šálky. Plníme, plníme, pak je ten šálek plný a už se do něj nic nevleze.

Taky vzdělanost, vzdělání je často velmi komplexní. Ve školách se učíme komplexní věci, systémy, snažíme se toho vědět víc a víc a víc. Jenže často potřebujeme více moudrosti než vzdělání, protože moudrost na rozdíl od vzdělání není komplexní. Moudrost je velmi jednoduchá, je velice primitivní.

Podívejte se na váš život. Podívejte se na to, kde jste si nastavili limity, kde jste si nastavili hranice v tom, co je možné, a také se podívejte na to, zda některé vaše šálky není čas vylít, není čas zjednodušit něco, co v životě děláte, není čas některé věci pochopit, uvidět je v novém světle, pochopit, že něco je, co nevím, a skrz to se něco naučit a zjednodušit si tak život.

Přeji vám, abyste si zjednodušili život, nejen díky internetu, ve všech oblastech, kde je to možné.